هنر و تجربه-مریم شاه‌پوری: «دوست عالی من» / My Brilliant Friend احتمالاً کنجکاوی‌برانگیزترین تولید تلویزیونی است که امسال در جشنواره فیلم ونیز به نمایش درمی‌آید.

این اقتباس هشت قسمتی از رمانی به همین نام نوشته الینا فرانته که خودش اولین جلد از مجموعه‌ای چهارجلدی است، تولید اچ‌بی‌او است و طبق برنامه اواخر امسال به نمایش درمی‌آید. داستان سریال هم درباره دو دختر به نام‌های الینا و لایلا است که دوستی‌شان برای چند دهه ادامه پیدا می‌کند. «دوست عالی من» به ناپل دهه ۱۹۵۰ می‌رود و دوستی آن‌ها را از اولین دیدارشان دنبال می‌کند؛ و البته پیداست که بازیگران مختلفی در سنین متفاوت نقش دو شخصیت اصلی داستان را بازی می‌کنند.

ساوِریو کوستانزو نویسنده و کارگردانی که فیلم «قلب‌های حریص» را در کارنامه دارد، هر هشت قسمت این مجموعه را کارگردانی کرده است. ناگفته نماند که شبکه «رای» ایتالیا هم در تولید این مجموعه همراه اچ‌بی‌او بوده است که نخستین مجموعه تلویزیونی خارجی‌زبان اچ‌بی‌او هم به شمار می‌رود. به بهانه نمایش در جشنواره ونیز، اولین پیش‌پرده «دوست عالی من» به‌تازگی در فضای مجازی منتشر شده است.

در پیش‌پرده «دوست عالی من» استفاده فوق‌العاده‌ای از تصنیف دوباره ماکس ریشتر از چهار فصل ویوالدی شده است که در این مرحله بیش‌تر یک تقلب احساسی به نظر می‌رسد؛ ولی شاید به‌واسطه ماهیت داستان که نسل‌های متعددی را به تصویر می‌کشد، در نهایت برای این مجموعه مناسب ارزیابی شود.

  • ایندی‌وایر