هنروتجربه:رونمایی سومین فیلم برادران محمودی بازهم در جشنواره بوسان رقم می‌خورد. این دو برادر کارگردان و تهیه‌کننده پس از آنکه نمایش دو فیلم اول خود را با جشنواره بوسان آغاز کردند، این‌بار هم اکران اولیه «شکستن همزمان بیست استخوان» را با بیست و سومین دوره بین‌المللی این رویداد انجام می‌دهند.

جمشید و نوید محمودی جدیدترین ساخته خود را در بیست و سومین جشنواره فیلم بوسان نمایش می‌دهند. آن‌ها پیش از این دو فیلم «چند متر مکعب عشق» و «رفتن» را ساخته‌اند و اکنون فیلم جدیدشان قرار است با دو اسم متفاوت به جشنواره بوسان برود. نام فیلم جدید آن‌ها در ایران «شکستن همزمان بیست استخوان» است که به گفته جمشید محمودی، کارگردان آن به دلیل اینکه معنای فارسی آن در ترجمه جامع و چشمگیر نمی‌شد،این فیلم در خارج از ایران با عنوان «رونا مادر عظیم» معرفی خواهد شد.

جمشید محمودی با بیان اینکه داستان این فیلم هم به مهاجران افغانستانی مربوط می‌شود، به سایت هنروتجربه گفت:«با این‌که داستان این فیلم هم به مهاجران افغانستانی ارتباط دارد اما نمی‌توان گفت قصه آن شبیه فیلم «رفتن» است چون عشقی در آن نیست و اگر هم باشد عشق میان مادر و فرزند است.»

او در مورد این‌که داستان «شکستن همزمان بیست استخوان» را از کجا الهام گرفته است، افزود:«ما مادرمان را با بیماری از دست داریم و این موضوع همیشه در ذهنم بود، به همین دلیل شروع به نوشتن فیلم‌نامه‌ای با همین مضمون کردم که عظیم نقش اصلی داستان و رونا مادر اوست.»

برادران محمودی در دو فیلم قبلی خود جای کارگردان و تهیه کننده را با یکدیگر جابه‌جا کرده‌اند. در فیلم «چند متر مکعب عشق» جمشید محمودی کارگردان بود و نوید محمودی تهیه‌کنندگی را برعهده داشت و در فیلم «رفتن» نوید محمودی کارگردان و جمشید محمودی تهیه‌کننده فیلم بود. در سومین فیلم باردیگر جمشید محمودی کارگردان و نوید محمودی تهیه‌کننده است. به گفته جمشید محمودی این تعویض نقش‌ها قرار است ادامه پیدا کند:«می‌خواهیم روال کار را همین‌گونه ادامه دهیم و هرکس دغدغه خودش را دارد. هر دغدغه‌ای که برای هریک از ما بیشتر بود او آن پروژه را کارگردانی و دیگری تهیه‌کنندگی می‌کند.»

محسن تنابنده نقش اصلی مرد را در این فیلم بازی می‌کند و به جز از او مجتبی پیرزاده، فرشته حسینی، سعید چنگیزیان و علیرضا استادی دیگر بازیگران این اثر هستند. همچنین به گفته جمشید محمودی فیلم‌برداری «شکستن همزمان بیست استخوان» دو ماه طول کشیده است که به دلیل استفاده از نابازیگران و کارکردن روی لهجه بازیگران بوده است.

او سپس در مورد اولین حضور فیلم «شکستن همزمان بیست استخوان» در جشنواره بوسان و پیش‌بینی بازخوردهایی که ممکن است دریافت کنند، عنوان کرد:«بوسان جشنواره خوبی است و پیش از این نوید هم با فیلم «رفتن» در بخش فیلم اولی‌ها حضور داشت. امسال ما در بخش «پنجره رو به آسیا» شرکت می‌کنیم که رقابتی است و در این دوره فیلم‌سازان مطرح ایرانی هم‌چون جعفر پناهی، کمال تبریزی و امیر نادری حضور دارند. بوسان جشنواره‌ای در ابعاد بزرگ است و بسیاری از افراد شناخته شده در آن حضور دارند حتی چند سال قبل آقای اصغر فرهادی یکی از داوران جشنواره بود و به همین دلیل شرکت در چنین رویدادی برایمان مهم است.»

جمشید محمودی که تهیه‌کنندگی «رفتن» را برعهده داشت، در مورد توزیع این فیلم نیز در شبکه نمایش خانگی اظهار کرد:«توزیع این فیلم شروع شده و پخش خوبی هم داشته است. از فضای مجازی بازخوردهایی را دریافت می‌کنیم و متوجه می‌شویم این فیلم کار خودش را به خوبی انجام داده است. همین‌که فرشته حسینی توانسته است جایزه بهترین بازیگر فیلم زن را در جشنواره مراکش دریافت کند، یکی از دستاوردهای خوب بود چون جایزه معتبری است و کمتر سینماگران ایرانی در این جشنواره جایزه‌ای گرفته بودند.»

هم‌چنین نوید محمودی که در «شکستن همزمان بیست استخوان» تهیه‌کنندگی فیلم را برعهده دارد، در مورد حضور این فیلم در بیست و سومین دوره جشنواره بوسان به سایت هنروتجربه گفت:«پیش‌بینی ما این است که فیلم را دوست خواهند داشت اما در مورد اینکه تا چه حد موفق به کسب جایزه خواهیم شد، سخت است چراکه کارگردانان مطرحی از ایران در این جشنواره حضور دارند و به‌غیر از ایران باید به کارگردان‌های کشورهای دیگر هم توجه کنیم که قطعا آن‌ها هم فیلم‌های خوبی خواهند داشت. ضمن اینکه جشنواره بوسان به جشنواره‌های «کن» و «ونیز» هم توجه می‌کنند و از آن‌ها فیلم می‌گیرد. بنابراین همین‌که فعلا فیلم ما توانسته در آن شرکت کند مهم است و البته به همان نسبت رقابت را هم سخت می‌کند.»

او سپس بوسان را ویترین خوبی برای فیلم‌هایشان توصیف کرد:«دو فیلم قبلی ما هم در جشنواره بوسان افتتاح شدند. بوسان ویترین خوبی برای معرفی آن‌ها بود و به همین واسطه فیلم‌هایمان در ۸۰ جشنواره بین‌المللی نمایش داده شد. به‌رحال بوسان بزرگ‌ترین جشنواره آسیایی است و شرکت در آن برایمان مهم است.»

بیست و سومین جشنواره فیلم بوسان از تاریخ ۴ تا ١٣ اکتبر (١٢ تا ٢١ مهر) در کشور کره جنوبی برگزار می‌شود.

“شکستن همزمان بیست استخوان» / کارگردان، نویسنده فیلم نامه و تدوین:جمشید محمودی-مدیر فیلمبرداری: کوهیار کلاری-صدابردار:مهدی صالح کرمانی-صداگذار:بهمن اردلان-طراح صحنه:مهدی موسوی-طراح لباس:غزاله معتمد-طراح گریم:سعید ملکان-آهنگساز:سهند مهدی‏زاده-دستیار اول کارگردان و برنامه‌ریز:روزبه سجادی حسینی-منشی صحنه:فائزه گرکانی-مدیر تولید:علیرضا باقربیگی-عکاس: فتاح ذی نوری-جلوه‌های ویژه بصری: علیرضا قادری اقدم-برنامه ریز: مینا سنگ سفیدی-دستیاران کارگردان:علیرضا هاشمی ، رضا خانلرزاده-مشاور لهجه: محفوظ محمودی-دستیاراول فیلم‌بردار: مهران ممدوح ،اکبر مشکینی-گروه فیلمبرداری: مهدی رجبی،سیدناصر میرخانی، احسان نادری،امیر شادگان، ستار گودرزی ، رضا مرشدی-گروه چهره‌پردازی:عباس عباسی، مسعود طرقبی ، لیلا شنگله-گروه صداگذاری:امین شریفی ، لیلا بانشی-سرمایه گذار:نوید محمودی، حسن علیزاده-مشاور تهیه‌کننده:ارشاد محمودی-تهیه کننده:نوید محمودی- بازیگران:محسن تنابنده،مجتبی پیرزاده،فرشته حسینی،فاطمه حسینی،فاطمه میرزایی، محیی رضایی، با حضور سعید چنگیزیان و علیرضا استادی