هنر و تجربه- رضا حسینی: فیلم‌سازان شیلیایی در حالی هر روز به موفقیت‌های بین‌المللی بیش‌تری دست پیدا می‌کنند (از سباستین للیو برنده اسکار تا پابلو لارایین نامزد تندیس طلایی) که دومینگا سوتومایور ثابت کرد که شکوفایی سینمای شیلی تازه در ابتدای راه است و تمام‌شدنی نیست.

این فیلم‌ساز ۳۳ ساله با دومین فیلم بلندش «بیش از حد دیر برای جوان‌مرگ شدن» با آثار فیلم‌سازانی چون لوکرسیا مارتل و لوکا گوادانینو مقایسه شده است. در هر صورت، او کارش را به‌قدری استادانه انجام داده است که جایزه بهترین کارگردانی جشنواره فیلم لوکارنو ۲۰۱۸ را برنده شد و به اولین زنی بدل شد که در تاریخ این جشنواره توانست جایزه یوزپلنگ طلایی کارگردانی را به خانه ببرد.

این فیلم که ماجراهایش در تابستان ۱۹۹۰ در شیلی و درست پس از سقوط ژنرال آگوستو پینوشه روی می‌دهد، زندگی سه نوجوان را دنبال می‌کند که در جامعه‌ای روستایی زیر کوه‌های آند، خودشان را با آزادی بعد از سقوط یک دیکتاتوری تطبیق می‌دهند و با والدین و سنت‌های اجتماعی پیرامون‌شان دست‌وپنجه نرم می‌کنند.

«بیش از حد دیر برای جوان‌مرگ شدن» به‌تازگی توسط پخش‌کننده‌ای در بروکلین با عنوان «کیم‌استیم» خرید شده است و اوایل سال آینده میلادی در آمریکای شمالی روی پرده سینماها خواهد رفت. البته پیش از اکران قرار است فیلم در جشنواره‌های تورنتو و نیویورک هم به نمایش درآید.

  • ایندی‌وایر