هنر و تجربه، رضا حسینی: مایکل مور در جدیدترین مستندش با نام «فارنهایت ۱۱/۹» روی موضوع به قدرت رسیدن دانلد ترامپ تمرکز کرده و کل نظام سیاسی آمریکا را زیر سؤال برده است.

مور در کنار بررسی شرایط ریاست‌جمهوری ترامپ از برخی قهرمانان جدید هم تجلیل می‌کند از جمله بازماندگان تیراندازی مدرسه پارک‌لند و افشاگران شهر فلینت در ایالت میشیگن که در خصوص بحران آب در  این منطقه اطلاع‌رسانی کرده‌اند. این قهرمانان حقیقی در اولین نمایش «فارنهایت ۹/۱۱» در شب افتتاحیه جشنواره بین‌المللی تورنتو به مایکل مور پیوستند و در جریان نشست پرسش‌وپاسخ بعد از نمایش فیلم، روی صحنه آمدند.

پس از نمایش فیلم در سالنی مملو از جمعیت که یکی از تماشاگران هم در حرکتی تمجیدآمیز فریاد زد «مایکلِ رییس‌جمهور!»، مور به همراه دیوید هاگ از بازماندگان پارک‌لند و اِپریل کوک‌هاکینز و شوهرش جفری هاکینزِ کشیش به عنوان افشاگران فلینت روی صحنه ظاهر شد. هاگ درست مثل خیلی از هم‌قطارانش که از فاجعه تیراندازی در دبیرستان «مارجوری استونمن داگلاس» جان سالم به‌در برده‌اند، چند ماه گذشته را صرف فعالیت‌های اجتماعی/ سیاسی مرتبط کرده است؛ و این همان موضوعی است که فیلم بر آن تمرکز دارد.

هاگ سر صحبت را با طرح یک سری سؤال باز کرد: «کی برای نجات دادن آمریکا آماده است؟ چه کسی آماده‌ست که آمریکا را به همان کشوری بدل کنیم که روی کاغذ ایده‌اش وجود دارد ولی هنوز به شکل واقعی ظاهر نشده است؟» از میان دیگر بازماندگان می‌توان به برادران دایش، راین و مت، اشاره کرد که انگار از تماشای فیلم حسابی نیرو گرفته بودند؛ که راین چنین گفت: «پس از تماشای این فیلم، بعد از دیدن همه چیز بر پرده سینما… خیلی چیزها باید تغییر کنند و اتفاق‌های زیادی باید رخ دهند؛ در واقع خیلی چیزها باید بهتر شوند.» البته مت هم در ادامه افزود: «این فیلم را باید آدم‌های بیش‌تری ببینند و این فیلم باید الهام‌بخش آدم‌های بیش‌تری شود تا در روز ششم نوامبر پای صندوق‌های رأی حاضر شوند… در شرایط جدید، من می‌دانم که تغییرات در راه است.»

مور که زمینه را برای شنیدن حرف‌های قهرمانان مردمی و حقیقی جامعه آمریکا آماده کرده بود، خودش گفت که حرف‌هایش را بعداً می‌زند اما شب را با دعوت به تفکر درباره این موضوع به پایان رساند که به نظرتان چه عنوانی برای تعریف کودکانی مناسب است که پس از جشن هزاره به دنیا می‌آیند. او گفته‌ی بچه‌های پارک‌لند به خودش را تکرار کرد: «ما نسل تیرباران‌های دسته‌جمعی هستیم.» این‌جا بود که تماشاگری عنوان جدیدی را فریاد زد: «نسل امید!» که البته مور چندان از این بابت مطمئن نبود: «خب، نه، من مخالف امیدم… امید زمانی بود که اوباما در رأس قدرت حضور داشت. آن‌چه ما نیاز داریم نسل عمل است.»

نمایش عمومی «فارنهایت ۱۱/۹» از ۲۱ سپتامبر (۳۰ شهریور) شروع خواهد شد.

  • ایندی‌وایر