هنر و تجربه، مریم شاه‌پوری: جشنواره بین‌المللی فیلم تورنتو به عنوان بزرگ‌ترین ویترین سینمایی فصل پاییز، فیلم جدید زیادی را در معرض دید منتقدان و ژورنالیست‌ها قرار داد.

نزدیک به سیصد فیلم بلند از سراسر جهان در این رویداد سینمایی روی پرده رفتند اما فقط تعداد کمی از آن‌ها در کانون توجه فصل جوایز قرار گرفته‌اند. در این نظرخواهی «ایندی‌وایر» از صاحب نظران حاضر در جشنواره تورنتو، بیش از سیصد منتقد و ژورنالیست شرکت کرده‌اند و با این‌که اغلب‌شان فیلم‌های کوچک و ارزشمندی را هم در فهرست‌های انتخابی خود دارند اما در نهایت بعضی از کنجکاوی‌برانگیزترین فیلم‌های سال بیش‌ترین آرا را کسب کرده‌اند.

تقریباً یک هفته از رسیدن شیر طلای جشنواره ونیز به آلفونسو کوارون برای «روما» می‌گذرد که جدیدترین اثر فیلم‌ساز بزرگ سینمای مکزیک در این‌جا هم به عنوان بهترین فیلم برگزیده شده است. شعر سینمایی سیاه‌وسفید کوارون درباره دوران کودکی‌اش در شهر مکزیک از زمان اولین نمایش جهانی‌اش مورد توجه و تحسین عمومی قرار گرفته است و هفته پیش در نظرسنجی «ایندی‌وایر» از منتقدان حاضر در جشنواره تلیوراید هم فیلم اول شد. ستاره نوظهور «روما» یالیتزیا آپاریسیو که معلم مدرسه بوده و بازیگر شده است، و در فیلم کوارون نقش یک کارگر خانگی را بازی می‌کند، به عنوان بازیگر اصلی زن برتر در نظرسنجی جشنواره تورنتو انتخاب شده است.

«روما» با کسب نوزده درصد آرا بهترین فیلم شده و اثر تازه بری جنکینز با نام «اگر خیابان بِیل می‌توانست حرف بزند» در جایگاه دوم قرار گرفته است. «ستاره‌ای متولد می‌شود»، «بیوه‌ها» و مشترکاً «کتاب سبز» و «زندگی سطح بالا» در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند. این نتایج تضادی آشکار با خروجی جشنواره تورنتو دارند که جایزه «انتخاب مردمی» آن به «کتاب سبز» رسید و «خیابان بیل» در رتبه دوم جای گرفت.

 

اگر خیابان بیل می‌توانست حرف بزند

اما بجز آپاریسیو که به عنوان بهترین بازیگر اصلی زن انتخاب شد، دیگر بازی‌هایی که آرای نزدیکی به دست آوردند نشان می‌دهند که امسال بازی‌های زنان زیادی با توجه روبه‌رو شدند؛ از جمله الیزابت ماس (که در جایگاه دوم قرار گرفت) در «لبخند او» (الکس راس پری) و لیدی گاگا در «ستاره‌ای متولد می‌شود» (بردلی کوپر). رتبه‌های چهارم و پنجم هم به‌ترتیب به نیکول کیدمن و وایولا دیویس برای فیلم‌های «ویرانگر» و «بیوه‌ها» رسیده است.

فهرست کامل از این قرار است:

بهترین فیلم

۱- «روما» با ۱۹ درصد

۲- «اگر خیابان بیل می‌توانست حرف بزند» با ۱۲ درصد

۳- «ستاره‌ای متولد می‌شود» با ۷ درصد

۴- «بیوه‌ها» با ۶ درصد

۵- «کتاب سبز» و «زندگی سطح بالا» با ۵ درصد

بهترین مستند

۱- «فارنهایت ۹/۱۱» با ۱۹ درصد

۲- «Free Solo» با ۱۰ درصد

۳- «بزرگ‌ترین مزرعه کوچک» با ۷ درصد

۴- «دارمای آمریکایی» با ۶ درصد

۵- «کوئنسی» و «مونروویا، هند» با ۵ درصد

بهترین بازی

۱- یالیتزیا آپاریسیو برای «روما» با ۹ درصد

۲- الیزابت ماس برای «لبخند او» با ۷ درصد

۳- لیدی گاگا برای «ستاره‌ای متولد می‌شود» با ۶ درصد

۴- نیکول کیدمن برای «ویرانگر» با ۴ درصد

۵- وایولا دیویس برای «بیوه‌ها» با ۳ درصد

  • ایندی‌وایر