هنروتجربه- مریم شاه‌پوری: جونا هیل که به‌تازگی اولین نمایش جهانی نخستین تجربه‌اش در مقام کارگردان با نام «اواسط دهه ۹۰» را در جشنواره بین‌المللی فیلم تورنتو پشت سر گذاشته است، در گفت‌وگوی تازه‌ای با «کولایدر» از قرار گرفتن پشت دوربین گفته و از اسپایک جونز تشکر کرده است.

«اواسط دهه ۹۰» داستان یک پسر اسکیت‌باز دوازده‌ساله است که به گروهی از همقطارانش ملحق می‌شود. هیل در این فیلم با گروهی از بزرگ‌ترین نام‌های هالیوود همکاری کرده است، از جاد اپتاو و سث روگن تا لئوناردو دی‌کاپریو و مارتین اسکورسیزی. به هر حال او در گفت‌وگوی جدیدش از تأثیر چشم‌گیر جونز بر فیلم به عنوان یک دوست صمیمی و یک مرشد بزرگ گفته است.

هیل این طور توضیح می‌دهد: «در ابتدا فیلم درباره چیزی کاملاً متفاوت بود و در قالب فلاش‌بک‌هایی به شخصیت اصلی می‌رسیدیم و تجربه‌های او با دوستانش در دوازده‌سالگی. اما اسپایک به من گفت وقتی درباره داستان اصلی حرف می‌زنی، کم‌تر مشتاق به نظر می‌رسی و زمانی که از دیگر مصالح می‌گویی مثل یک درخت کریسمس روشن می‌شوی. تو باید از مشاوران و مرشدانت کمک بگیری. باید از نویسنده‌های دیگری استفاده کنی… تو الان ترسیده‌ای و از نوشتن آن‌چه برایت دشوارست پرهیز کردی، در صورتی که بهترین بخش داستان توست. این زیبایی همکاری است که متوجه پتانسیل‌های کارت می‌شوی.»

«اواسط دهه ۹۰» از ۱۹ اکتبر (۲۷ مهر) در سینما روی پرده می‌رود.

  • پلی‌لیست