هنروتجربه- رضا حسینی: هر سال فیلم‌های جدید بسیار زیادی هستند که معمولاً در کانون توجه قرار نمی‌گیرند تا این‌که در جشنواره‌ای روی پرده بروند و اولین نمایش جهانی‌شان را پشت سر بگذارند.

در حالی که طی هفته‌های اخیر با انبوهی از اولین نمایش‌های آثار سینمایی در جشنواره‌های ونیز، تلیوراید و تورنتو مواجه شدیم، اما در ماه مارس و در جشنواره SXSW (جنوب از جنوب غربی) فیلمی با عنوان «اکتشاف» / Prospect در کانون توجه قرار گرفت و همه را غافلگیر کرد؛ فیلمی که به‌تازگی پیش‌پرده جدیدی از آن در فضای مجازی منتشر شده است و قرارست در فصل پاییز و ماه نوامبر بالأخره روی پرده برود. در هر صورت از همین پیش‌پرده این موضوع برمی‌آید که چرا تماشاگران جشنواره‌ای فیلم غافلگیر شدند.

«اکتشاف» به کارگردانی کریس کالدول و زیک اِرل که یک فیلم علمی‌خیالی کم‌هزینه اما مبهوت‌کننده است، داستان تازه‌ای است از جویندگان طلا و آخرین معدنی که همه به دنبال آن هستند و در یک سیاره دورافتاده است. وقتی گروه اکتشافی یک پدر و دختر می‌کوشند این معدن طلای جدید را پیدا کنند با دخالت یک یاغی روبه‌رو می‌شوند و زندگی‌شان برای همیشه تغییر می‌کند.

پدرو پاسکال، جی دوپلاس، آندره رویو و سوفی تاچر تازه‌وارد از بازیگران فیلم هستند که شاید تا حدودی یادآور فیلم علمی‌خیالی «ماه» (دانکن جونز، ۲۰۰۹) باشد که حالا اثری کلاسیک به حساب می‌آید.

  • پلی‌لیست