هنروتجربه- رضا حسینی: درام تاریخی «پادشاه یاغی» وقتی از اواخر امسال در نتفلیکس عرضه شود، بیست دقیقه از نسخه‌ای که در جشنواره بین‌المللی فیلم تورنتو به نمایش درآمد کوتاه‌تر خواهد بود.

دیوید مکنزی که این فیلم را پس از اثر تحسین‌شده‌اش «اگر از آسمان سنگ ببارد» ساخته است، با فیلم جدیدش جشنواره تورنتو را افتتاح کرد اما با واکنش‌های متفاوتی مواجه شد. به همین دلیل دوباره به اتاق تدوین بازگشت و همان طور که در گفت‌وگوی تازه‌اش با «ددلاین» گفته است: «می‌توانستم احساس تماشاگران داخل سالن را درک کنم و به همین خاطر دست به این کار زدم.»

مکنزی در ادامه اشاره می‌کند که کاهش زمان فیلم از ۱۳۷ به حدود ۱۱۷ دقیقه تصمیم شخصی خودش بود و سه روز پس از جشنواره تورنتو دست به کار تدوین دوباره فیلم شد. کریس پاین که در «اگر از آسمان سنگ ببارد» هم بازی کرده، در «پادشاه یاغی» در نقش پادشاه اسکاتلندی رابرت بروس بازی کرده است که بعد از ویلیام والاس (که مل گیبسن فیلم دیدنی دلاور را بر اساس زندگی و قیام او ساخته) ظهور کرد.

به هر حال این نویسنده و کارگردان اسکاتلندی دوباره منتقدان را دعوت به تماشای فیلمش کرده و گفته است: «حالا که فیلم زیر دو ساعت است، حس‌وحال متفاوتی پیدا کرده است و البته همچنان یک اثر حماسی است…» نتفلیکس از نُه نوامبر (هجده آبان) فیلم را عرضه می‌کند.

  • ایندی‌وایر