هنر و تجربه- رضا حسینی: اگر منصف باشیم خیلی‌ها اورسن ولز را در زمان حیاتش هم دوست داشتند. او وقتی در دهم اکتبر ۱۹۸۵ درگذشت، نامش یادآور شکست قراردادها و به‌کارگیری تکنیک‌های سبکی تازه و نوآورانه بود.

اورسن ولز به عنوان یکی از پیشگامان رسانه سینما، میراثی از خود به جا گذاشته است که تا امروز به قوت خود باقی است و منبع الهام مستند جدیدی با عنوان «وقتی مردم آن‌ها عاشقم خواهند شد» به کارگردانی مورگِن نِویل شده است؛ فیلم‌سازی که پیش از این فیلم با اثر تحسین‌شده «همسایه من نخواهی بود؟» موفقیت‌های مختلفی را تجربه کرد.

مستند «وقتی مردم…» روی پانزده سال آخر زندگی ولز تمرکز دارد و همین طور نگاهی است به پشت صحنه فیلم «آن سوی باد» و چگونگی خلق آن. با توجه به این‌که پروژه مدت‌ها گم‌شده ولز امسال بالأخره به نمایش عمومی درآمد، زمان‌بندی نمایش این مستند واقعاً نمی‌توانست بهتر از این باشد.

این فیلم که اولین نمایش جهانی‌اش را در هفتادوپنجمین جشنواره ونیز پشت سر گذاشت و نخستین پیش‌پرده‌اش به‌تازگی در فضای مجازی در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته است، از دوم نوامبر (یازده آبان) توسط نتفلیکس عرضه خواهد شد. به‌جز ولز خیلی‌ها از جمله پیتر باگدانوویچ، بئاتریس ولز، آجا کودار و… در این اثر حضور دارند.

  • پلی‌لیست