هنروتجربه- رضا حسینی: وقتی به فهرستی از بزرگ‌ترین کارگردانان سینما فکر می‌کنید که هنوز در قید حیات هستند، به‌سختی می‌شود دیوید کراننبرگ را از قلم انداخت؛ فیلم‌ساز ۷۵ ساله‌ای که احتمالاً بیش‌تر با «اسکنرها»، «مگس»، «ویدیودروم» و «سابقه خشونت» شناخته می‌شود.

کراننبرگ در گفت‌وگویی تازه با «انترتینمنت ویکلی» درباره آینده‌اش و این موضوع صحبت کرده است که چه نوع پروژه‌هایی را ممکن است تجربه کند. متأسفانه به نظر می‌رسد که او دیگر برنامه‌ای برای ساختن فیلم‌های بلند ندارد. در عوض او از تجربه لذت‌بخش رمان‌نویسی و الهام گرفتن از یکی از پروژه‌های اخیرش سخن گفته است، رمانی به نام «هدررفته» که ممکن است در آینده او را دست به کار کند.

ما هر روز شاهدیم که فیلم‌سازان بیش‌تر و بیش‌تری درباره آزادی و خلاقیت خود در عصر طلایی نوین تلویزیون صحبت می‌کنند. نتفلیکس، آمازون، هولو و کمپانی‌های مشابه دیگر، رقم‌های کلانی را می‌پردازند تا با فیلم‌سازان برجسته قرارداد همکاری امضا کنند و آن‌ها هر پروژه‌ای را که دوست دارند جلوی دوربین ببرند. کراننبرگ هم از این قاعده مستثنا نیست اما به طور مشخص از پروژه خاصی نام نبرده است و فقط گفته که پیش از بازنشستگی، ساخت یک مجموعه تلویزیونی «ایده جالبی» است.

با این حساب فیلم سال ۲۰۱۴ کراننبرگ با عنوان «نقشه‌هایی برای ستارگان» می‌تواند آخرین فیلم سینمایی او بر پرده نقره‌ای قلمداد شود اما طرفدارانش امیدوارند که او هم مثل دیوید لینچ لااقل سر از تلویزیون درآورد و یک بار دیگر آن‌ها را به یک ضیافت کراننبرگی دعوت کند.

  • پلی‌لیست