هنروتجربه، مریم شاه‌پوری: اگر گیشه سینمای ایرلند را دنبال نمی‌کنید، احتمالاً درباره درام تاریخی «بلک ۴۷» به کارگردانی لَنس دِیلی هم نشنیده‌اید؛ فیلمی که بر اساس یک فیلم کوتاه ایرلندی به نام «رنجر» ساخته شده و از ۲۸ سپتامبر (۶ مهر) در سینماهای ایالت متحده روی پرده رفته است.

عنوان فیلم به سال ۱۸۴۷ اشاره دارد که بدترین سال در جریان قحطی بزرگ ایرلند بود که آفتی به محصولات سیب‌زمینی زد و روستاییان ایرلندی با قحطی مواجه شدند و امپراتوری بریتانیا که حاکم آن‌ها بود از دادن ذخایر غذایی به آن‌ها اجتناب کرد. این شرایط به بزرگ‌ترین کاهش جمعیت در تاریخ ایرلند انجامید و زخمی بر پیکر این کشور باقی گذاشت که تا سال‌های سال ترمیم نشد.

با وجود بروز چنین قحطی سرنوشت‌سازی در تاریخ زندگی مردمان ایرلند و فرهنگ‌شان، «بلک ۴۷» اولین فیلم بلندی است که در خصوص این رویداد تاریخی ساخته شده است! این فیلم اولین نمایش جهانی‌اش را در فصل بهار در جشنواره برلین تجربه کرد و از ماه گذشته در ایرلند به نمایش درآمده است و با واکنش مثبت عموم تماشاگران روبه‌رو شده است؛ اتفاقی که بیش‌ترین فروش هفته اول را پس از «بروکلین» در سال ۲۰۱۵ برای سازندگان فیلم به ارمغان آورد و آن را به پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینمای این کشور بدل کرده است.

  • پلی‌لیست