هنروتجربه- رضا حسینی: «دله‌دزدها» برنده نخل طلای جشنواره فیلم کن ۲۰۱۸ (که در اصل همان «بهترین فیلم» جوایز اسکار به حساب می‌آید) و به عنوان نماینده رسمی سینمای ژاپن به بخش بهترین فیلم خارجی‌زبان اسکار ۲۰۱۹ معرفی شده است، در آستانه نمایش عمومی در ایالات متحده قرار دارد.

«دله‌دزدها» که به این بهانه نخستین پیش‌پرده رسمی‌اش در فضای مجازی منتشر شده‌، جدیدترین فیلم کارنامه هیروکازو کوریئدا است؛ فیلم‌ساز برجسته و تحسین‌شده‌ای که استاد همدلی، نوع‌دوستی و ظرافت سینمایی است و ژرفای احساسی آثارش هر کسی را می‌تواند منقلب کند؛ و ظاهراً با «دله‌دزدها» قرار است این اتفاق برای سینمادوستان بیش‌تری در سراسر جهان روی دهد.

این فیلمِ بامزه و تلخ‌وشیرین که پر از سختی و البته زندگی است، درباره خانواده‌ای از سارقان خرده‌پاست که بچه‌ای را در خیابان پیدا می‌کنند و او را به خانه خودشان می‌آورند. لی‌لی فرَنکی، آندو ساکورا، ماتسوکا مایو، جیو کاری ساساکی میو و کی‌کی کیلین (بازیگر کهنه‌کار ژاپنی که اغلب در فیلم‌های کوریئدا بازی می‌کرد و به‌تازگی درگذشته است) از بازیگران «دله‌دزدها» هستند؛ این فیلم که از ۲۳ نوامبر (۲ آذر) در سینماهای ایالات متحده روی پرده می‌رود، در حال حاضر در جشنواره فیلم نیویورک حضور دارد.

  • پلی‌لیست