هنروتجربه:«شکستن همزمان بیست استخوان» با نام بین‌المللی «رونا مادر عظیم» به کارگردانی جمشید محمودی در اولین نمایش بین‌المللی خود در جشنواره «بوسان» به روی پرده رفت و نشریه «ورایتی» نیز روی آن نقد نوشت.

به گزارش ایسنا، ریچارد کوئیپرز نویسنده نشریه سینمایی «ورایتی» پس از تماشای فیلم در جشنواره‌ بوسان نقدی درباره آن نوشت:«جمشید و نوید محمودی برادران سینماگر متولد افغانستان و ساکن تهران در درام جدید و تاثیرگذارشان با نام «رونا مادر عظیم» همچنان به کاوش در زندگی پناهجویان افغانی در ایران ادامه می‌دهند. این فیلم به کارگردانی و نویسندگی جمشید محمودی و به تهیه‌کنندگی نوید محمودی، روایتگر داستان پسری میانسال است که در معرض تصمیم حیاتی مرگ و زندگی درباره مادرش قرار دارد که با بیماری شدیدی دست و پنجه نرم می‌کند و تصویری روشن از تنش‌های خانوادگی و سرخوردگی‌های اداری را در جامعه‌ای ارائه می‌دهد که ظاهرا در برزخی بی‌پایان گرفتار شده است.»پ

فیلم «شکستن همزمان بیست استخوان» با نام بین المللی «رونا مادر عظیم» که امسال به عنوان نماینده سینمای افغانستان در جوایز اسکار انتخاب شده است، اولین نمایش بین‌المللی خود را در بخش «پنجره‌ای به سینمای آسیا» جشنواره فیلم بوسان در تاریخ ۶ اکتبر (۱۴ مهر) تجربه کرده است و یک نمایش دیگر نیز ۸ اکتبر (۱۶ مهر) خواهد داشت.

پس از ساخت فیلم «چند متر مکعب عشق» در سال ۲۰۱۴ و پس از آن  «رفتن» (۲۰۱۶) به کارگردانی نوید محمودی و تهیه‌کنندگی جمشید محمودی، فیلم «رونا مادر عظیم» سومین فیلمی از این برادران محمودی است که به عنوان نماینده سینمای افغانستان در جوایز اسکار انتخاب شده است و این فیلم جدید نیز همچون ساخته‌های قبلی آنان در تلاش است زبانی باشد برای میلیون‌ها افغان که در چند دهه گذشته مجبور به ترک وطن خود شده‌اند.

در این فیلم محسن تنابنده بازیگر سرشناس سینمای ایران، بازی خوبی در نقش «عظیم» داشته است و صحنه ابتدایی فیلم نیز نشان‌دهنده شخصیت «عظیم» است که در شیفت شب خدمه تعمیرات شهرداری تهران کار می‌کند، شهری که حداقل برای ۱۰ سال است که محل زندگی او شده. «عظیم» که با همسرش (با بازی فاطمه میرزائی) بچه‌دار نمی‌شوند، به نوعی در حالت توبه و اصلاح مسیر زندگی خود قرار دارد تا خداوند بچه‌ای به آنها بدهد.

همان طور که از نام فیلم برمی‌آید، زندگی عظیم حول مادرش رونا(با بازی فاطمه حسینی) می‌چرخد، زنی سالخورده که قرار است به زودی به شکلی غیرقانونی و قاچاق به همراه دیگر پسرش فاروق (با بازی مجتبی پیرزاده) به آلمان برود. پس از ترتیب دادن یک میهمانی خداحافظی شاد، «عظیم» متوجه می‌شود که برادرش بدون هیچ توضیح خاصی تصمیم گرفته مادرش را با خود نبرد. خشم «عظیم» از رفتار برادرش موجب بروز مجموعه‌ای از اتفاقات می‌شود که زندگی افراد فاقد سرپناه مطمئن و حقوق کامل شهروندی را در کانون توجه فیلم قرار می‌دهد.»

 

پیش از این فیلم «رفتن» از برادران محمودی در سینماهای هنروتجربه به نمایش درآمده است.