هنروتجربه:فیلم‌های «پرواز به خانه» و «پسا تصویر» در روز اول هفته فیلم‌های اروپایی در خانه هنرمندان به نمایش در می‌آید.

پس از مراسم افتتاحیه هفته فیلم‌های اروپایی که عصر روز جمعه، ۲۰ مهرماه برگزار می‌شود، از ساعت ۱۸ الی ۲۰ فیلم «پرواز به خانه» به کارگردانی میریام اونگر بر پرده می‌رود

اونگر متولد ۹ آگوست ۱۹۷۰ در اتریش است که تا به حال کارگردانی هشت فیلم و نویسندگی شش اثر مانند «دختران گمشده وین»، «کم و بیش» و «راحت حرف بزن» را برعهده داشته است. او  برنده دو جایزه در جشنواره‌هایی مانند رتردام و اتریش نیز بوده است.

از دیگر عوامل فیلم «پرواز به خانه» می‌توان به ساندرا بوهل و کریستین نستلینگر نویسندگان این فیلم،کاتارینا ووپپرمن طراح تولید و زیتا گائر، اورسولا استراوس و جرالد وتاوا بازیگران اشاره کرد. داستان این فیلم در وین سال ۱۹۴۵ می‌گذرد:«وین ۱۹۴۵، جنگ و اشغال روسیه از چشمان بی‌گناه کریستین ۹ ساله دیده می‌شود. بمب گذاری شده و بی‌پول، او و خانواده‌اش در …»

روز اول

فیلم دیگری که در همین روز نمایش داده می‌شود، «پسا تصویر» به کارگردانی آندژی وایدا است که از ساعت ۲۰ الی ۲۲ به روی پرده می‌رود.

آندری وایدا را می‌توان جزو معروف‌ترین و تاثیرگذارترین فیلم‌سازان اروپای شرقی دانست.این کارگردان در دهه‌ ۵۰ یکی از اعضای اصلی مدرسه‌ فیلم لهستان بود که جمعی از فیلم‌سازان بسیار مستعد را تشکیل می‌داد که با فیلم‌های‌شان اعتباری بین‌المللی برای سینمای اروپای شرقی فراهم آورده بودند.دهه‌ ۷۰ را می‌توان درخشان‌ترین و موفق‌ترین دوران‌ فعالیت هنری و سینمایی وایدا دانست؛ دوره‌ای که بیش از ۱۰ فیلم ساخت. «چشم‌انداز پس از جنگ»، «عروسی»، «سرزمین موعود»، «مرد مرمرین» و «رهبر ارکستر» از جمله آثار شاخص وایدا در دهه‌ ۷۰ بودند.آثار این کارگردان در دهه‌های مختلف در جشنواره‌های معتبر بین‌المللی به نمایش در آمدند و جوایزی را دریافت کردند از جمله فیلم «دانتون» که جوایز فراوانی چون سزار و جایزه‌ بافتا را از آن خود کرد. وایدا در سال ۲۰۰۷ نیز برای فیلم سینمایی «کاتین» جایزه‌ بافتا را دریافت کرد. آکادمی اسکار در سال ۲۰۰۰ جایزه‌ اسکار افتخاری را برای تقدیر از یک عمر دستاورد سینمایی، به او تقدیم کرد. جشنواره‌ برلین نیز در سال ۲۰۰۶ با اعطای خرس طلای افتخاری تقدیری دوباره از این کارگردان بلندآوازه به‌عمل آورد.

«پسا تصویر» Afterimage آخرین فیلم وایدا است که این فیلم را در نود سالگی ساخت. این فیلم درباره زندگی ولادیسلاو اسچِمینسکی نقاش صاحب‌سبک مدرنیست و پیشروی لهستانی است.او ازشاگردان ماله‌ویچ و همکار کاندینسکی و شاگال بوده و مهم‌ترین نقاش قرن بیستم لهستان  محسوب می‌شود.  آندری مولارچیک و آندری وایدا نویسندگان «پسا تصویر» هستند و بوگوسلاو لیندا، الکساندرا یوستا، برونیسلاوا زاماخوفسکا و زوفیا ویخواچ در آن بازی کرده‌اند. این فیلم برنده جایزه جشنواره فیلم لهستان و دوازده بار نامزد جایزه در جشنواره‌هایی چون جشنواره فیلم سیاتل، کلیولند، لهستان و…شده است.