هنروتجربه: کمپانی دیزنی تا امروز با اقتباس‌های سینمایی و فیلم‌های زنده‌ای که بر اساس انیمیشن‌های کلاسیک و محبوبش – از «سیندرلا» تا «کتاب جنگل» – ساخته، موفقیت‌های چشم‌گیری در گیشه به دست آورده است.

اما پروژه بعدی دیزنی در این زمینه که به‌تازگی اولین پیش‌پرده‌اش در فضای مجازی منتشر شده، «علاءالدین» است به کارگردانی گای ریچی که انیمیشن سال ۱۹۹۲ ران کلِمِنتس و جان ماسکر را با انتخاب ویل اسمیت در نقش جینی (همان جن عربی یا غول چراغ جادوی خودمان به فارسی) به یک فیلم زنده بدل کرده است. البته نقش علاءالدین را مِنا مسعود تازه‌وارد بازی کرده است؛ دزدی که چراغ جادویی پیدا می‌کند که جن یا غولی از آن خارج می‌شود. علاءالدین می‌کوشد چراغ را از دست جعفر شریر پنهان کند و برای این راه به شمایل یک شاهزاده ثروتمند درمی‌آید اما در این میان به دختر سلطان، شاهدخت یاسمن/ جَزمین دل می‌بندد.

فیلم گای ریچی با این‌که پیرنگ داستانی فیلم انیمیشنی اصلی را دنبال می‌کند اما شخصیت‌های جدیدی را هم در خود جای داده است از جمله شاهزاده آندرس (با بازی بیلی مگنِسِن) که رقیب علاءالدین در رسیدن به شاهدخت است. نئومی اسکات که به‌تازگی برای بازی در بازسازی «فرشتگان چارلی» انتخاب شده است هم نقش یاسمن را بازی می‌کند. ترانه‌نویسان «لالا لند» بنجی پاسِک و جاستین پل هم در نگارش ترانه‌های جدید نقش داشته‌اند.

دیزنی از ۲۴ مه ۲۰۱۹ (۳ خرداد ۱۳۹۸) «علاءالدین» را به صورت گسترده در سینماها اکران خواهد کرد.

  • ایندی‌وایر