هنروتجربه- مریم شاه‌پوری: یکی از مهم‌ترین فیلم‌های امسال که از حالا یکی از گزینه‌های اصلی کسب اسکار بهترین فیلم به شمار می‌رود، «نخستین انسان» جدیدترین اثر سینمایی دیمیئن شزل است.

در واقع این چهارمین فیلم بلند شزل اسکاری، پیش از اولین نمایش جهانی‌اش در جشنواره فیلم ونیز امسال حسابی سروصدا به‌پا کرد؛ اما جالب‌تر این بود که پس از نمایش و به‌واسطه نقدهای تحسین‌آمیزی که نوشته شد، این درام زندگی‌نامه‌ای درباره نیل آرمسترانگ حتی بیش از گذشته در کانون توجه و کنجکاوی قرار گرفت.

پس از این اتفاق‌ها بود که جنجالی عجیب‌وغریب بر فیلم سایه افکند و موضوع نبود پرچم آمریکا در «نخستین انسان» از سوی گروه‌های تندرو مطرح شد و سازندگانش به سهل‌انگاری متهم شدند! اما حالا در آستانه نمایش عمومی فیلم، جاش سینگر فیلم‌نامه‌نویس (که فیلم‌های «اسپات‌لایت» و «پست» را هم در کارنامه دارد) امیدوارست یک بار برای همیشه ختم غائله کند و این جنجال بی‌مورد را به پایان برساند. او در گفت‌وگوی تازه‌ای با «یاهو» توضیح داده است که چرا فکر می‌کند کل جنجال به‌پا شده پیرامون «میهن‌پرستانه نبودن» یا «ضدآمریکایی بودن» فیلم، بر این اساس که در هیچ صحنه‌ای آرمسترانگ پرچم آمریکا را در سطح ماه فرو نمی‌کند، کاملاً‌ بی‌اساس است.

او احساساتش را چنین توضیح می‌دهد: «از برخی جهات غافلگیر شدم و از بعضی جهات هم نه؛ نیل یک شمایل است و یک قهرمان آمریکایی؛ و برای خیلی از آدم‌ها ارزش ویژه‌ای دارد. از این رو می‌دانستم که در این خصوص موشکافی زیادی درباره فیلم خواهد شد اما به آدم‌هایی که فیلم را ندیده‌اند و فقط بر اساس حرف‌های مشتی افراطی ناراحت شده‌اند، باید بگویم که اتفاقاً در سراسر فیلم این پرچم را می‌بینیم.»

«نخستین انسان» از دیروز در سینماها روی پرده رفته است و حالا باید منتظر اخبار اولیه و آتی از موفقیت‌هایش در گیشه و فصل جوایز باشیم.

  • پلی‌لیست