هنروتجربه:مستندی درباره نویسنده کتاب «پی پی جوراب بلند» با عنوان «آسترید» و فیلم درام «مردانگی» روز ۲۳ مهر در چهارمین روز هفته فیلم‌های اروپایی به نمایش گذاشته می‌شود.

در چهارمین روز هفته فیلم‌های اروپایی که برابر با دوشنبه، ۲۳ مهرماه است، فیلم مستند _ بیوگرافی «آسترید» از ساعت ۱۵ الی ۱۶:۴۰ در خانه هنرمندان نمایش داده می‌شود.

این فیلم مستندی درباره‌ آسترید لیندگرن است. او از نویسندگان شناخته‌شده سوئد در عرصه‌ ادبیات کودکان به شمار می‌آید که کتاب‌هایش در سراسر جهان ۱۴۴ میلیون نسخه فروخته شده است. از شناخته شده‌ترین آثار او که به فارسی نیز ترجمه شده‌اند می‌توان از «پی‌پی جوراب بلند»، «رونیا دختر راهزن»، «برادران شیردل»، «کارلسون پشت بام» و «میو میوی من» نام برد. شاید بتوان گفت شناخته شده‌ترین این آثار «پی‌پی جوراب بلند» است.

کاتارینا لیندستروم، کارگردان این مستند نیز تاکنون تهیه کننده سه اثر، کارگردان دو فیلم و نویسنده یکی از آن‌ها بوده است. او همچنین نامزد جایزه گالدبج در سال ۲۰۱۳ شده است.

روز دوشنبه

همچنین در همین روز، فیلم دیگری از سینمای اروپا با عنوان «مردانگی» به کارگردانی و نویسندگی پیتر پولیتزر از ساعت ۱۶:۴۵ تا ۱۷:۵۵ به نمایش درمی‌آید.

پیتر پولیتزر متولد ۱۱ مه ۱۹۷۴ است که تاکنون پنج اثر شامل دو فیلم کوتاه، یک مستند سینمایی و دو قسمت مستند تلوزیونی را کارگردانی و نویسندگی سه فیلم را هم انجام داده است. او دو بار برنده جایزه و یک بار نامزد جایزه در جشنواره‌هایی مانند هفته فیلم مجارستان و جشنواره بین‌المللی ورشو شده است.

فیلم «مردانگی» محصول کشور مجارستان است و در آن فیشر سامو، واس پیتر، آنتونیا بودو بازی می‌کنند. این فیلم یک بار نامزد جایزه در جشنواره بین‌المللی ورشو شده و در خلاصه آن آمده است:«تکه‌هایی از معنای زندگی سه مرد در بوداپست:یک بازیکن فوتبال ۱۳ ساله که به دلایلی غیر منتظره‌ آپارتمانی برای خود می‌گیرد، یک نوازنده ۴۰ ساله که ناچار به سر و کله‌زدن با بچه‌ها، کار و مشکلات غیر منتظره است و یک عکاس ۹۱ ساله که تقلب را کنار می‌گذارد و آخرین رشته‌ها را به نقاشی غنی زندگی‌اش ببافد.»