هنروتجربه:هانا کامکار از اینکه مستند «چاووش» را در شهری که بزرگ‌ترین جغرافیای این گروه موسیقی را دربرمی‌گیرد، به تماشا نشسته خوشحال است و عنوان کرد که اختصاص دومین سالن بزرگ بعد از تهران به این فیلم در این شهر و هم‌چنین استقبال مردم برایش قابل توجه بوده است.

نشست نقد و بررسی مستند «چاووش؛ از درآمد تا فرود» عصر یکشنبه، ۲۲ مهر در سینما بهمن سنندج برگزار شد. در این نشست که فرشید حسامی کارشناس موسیقی و یک کارشناس سینمایی نیز حضور داشتند، فیلم از جنبه موسیقی و سینمایی مورد بررسی قرار گرفت.

هانا کامکار که به همراه آرش رئیسیان این مستند را کارگردانی کرده است، در مورد برگزاری نشست فیلم در شهری که اصلیت او از آن برخاسته است، به سایت هنروتجربه گفت:«بعد از اکران فیلم در سینمای چارسوی تهران، سینما بهمن سنندج دومین سالن سینمایی بزرگی بود که فیلم ما در آن اکران شد و خیلی‌ها برای تماشای آن آمده بودند. ضمن اینکه نیمی از سالن هنگام برگزاری نقد و بررسی پر بود.»

او افزود:«باید به این موضوع هم توجه کرد که سنندج، بزرگ‌ترین جغرافیا را در کانون چاووش دارد چون هشت عضو آن هم‌چون بیژن کامکار، پشنگ کامکار، ارشد طهماسبی، جمشید عندلیبی، صدیق تعریف، سعید فرج پوری و…اهل این شهر بوده‌اند.»

کامکار که از اکران فیلم خود در سنندج خوشحال است، احساس خود را این‌گونه توصیف کرد:«وقتی همراه مردم سنندج مشغول دیدن فیلم بودم، مو به تنم سیخ شده بود چون حس خیلی خوبی داشتم که در کنار مردم این شهر فیلم را تماشا می‌کنم و از سوی دیگر آن‌ها هم به من حس خیلی خوبی می‌دادند مخصوصا که به سختی خودم را به سنندج رساندم.»

هانا کامکار.پاووش از درآمد تا فرود.سنندج

این عضو گروه کامکار در مورد نحوه حضور در سنندج توضیح داد:«قرار بود ساعت ۹ صبح به سنندج پرواز کنم که به دلیل شرایط جوی لغو شد و پس از آن پرواز ساعت ۲ بعدازظهر هم لغو شد و تنها می‌توانستم با پرواز ۲:۴۵ دقیقه به کرمانشاه بروم که آن‌هم با نیم ساعت تاخیر انجام شد. ساعت ۴:۱۵ دقیقه به کرمانشاه رسیدم. دو ساعت طول کشید به سنندج برسم که در واقع یک ساعت و ربع از فیلم گذشته بود.»

کامکار هم‌چنین عنوان کرد که ارتباط مردم با فیلم خوب بود و تعداد کمی از آن‌ها سالن را ترک کردند که نشان‌دهنده برخورد خوب فرهنگی آن‌ها بوده است.

او با بیان اینکه رضایت در چهره مردم دیده است، ادامه داد:«در سنندج هم این نکته خیلی جالب بود که مردم، برای دیدن یک مستند دو ساعته برای «چاووش» آمده بودند و معلوم بود که برای تفریح نیامده‌اند. ضمن اینکه با اثری از پرسش‌های حاشیه‌ای مواجه نبودیم مثل اینکه نپرسیدند چرا فلان فرد در فیلم حضور نداشت. البته شاید مصاحبه‌های من و آرش رئیسیان را خوانده بودند یا شاید مسائل بزرگ‌تری برایشان مطرح بود. البته باید بگویم تماشاگران تهرانی هم همیشه پشتیبان فیلم بوده‌اند و فرهیختگان زیادی در میان آن‌ها وجود دارد.»

کامکار همچنین عنوان کرد که تماشاگران هر شهر با شهر دیگر متفاوت هستند:«اکران فیلم و جلسات نقد و بررسی که در شهرستان‌ها برگزار می‌شود با تهران، متفاوت است و به همین دلیل تجربه خیلی جالبی است. درعین اینکه همه ما ایرانی هستیم اما کاملا مشخص است که نوع ابراز احساسات آدم‌ها به خاک و جغرافیای آن‌ها و حتی شرایط اقتصادی برمی‌گردد.»

او با مقایسه اینکه سنندج در مقایسه با دیگر شهرها همچون شیراز، مشهد و بابل از نظر اقتصادی ثروتمندتر نیست، افزود:«در شیراز، مشهد و بابل هم سالن‌های تقریبا بزرگی داشتیم اما این نکته نیز مهم است که مردم این شهرها در مقایسه با سنندج ثروتمند هستند منتهی وقتی مردم زادگاهم در این شرایط اقتصادی، چنین استقبالی از فیلم کردند، بیشتر قدردانشان هستم.»

هانا کامکار.چاووش از درآمد تا فرود.سنندج

این نوانده دف هم‌چنین درباره افرادی که برای دیدن فیلم در سنندج حضور داشتند، گفت:«در این اکران،چهار پنجم کسانی که آمده بودند جوان و نوجوان‌های هنرستانی یا دانشجویان موسیقی بودند. همه آن‌ها بااشتیاق آمده بودند و برایم باارزش بود که آن‌ها چه دغدغه‌ای می‌توانند در مورد چاووش داشته باشند؟ درحالی که مثلا در تهران بیشتر با نسلی  روبرو می‌شویم که «چاووش» را به خاطر دارند و به همین خاطر به دیدن فیلم آمده‌اند.»

او صحبت‌هایش را اینگونه به پایان برد:«از همه اکران‌هایی که در آن‌ها حضور داشته‌ام، بسیار راضی هستم. واقعا از برخورد مخاطبان و مردمی که اینقدر مشتاق و فرهیخته به دین یک مستند دو ساعته درباره موسیقی آمده‌اند، کیف می‌کنم.»

«چاووش؛ از درآمد تا فرود» روایت مستندی از جوانان موسیقی‌دان در دهه پنجاه خورشیدی است که تلاش کردند به شکل دیگری به موسیقی ایرانی نگاه کنند و امروز، اعضای آن همگی از بزرگان موسیقی ایرانند. در این مستند روند شکل گیری دو گروه «شیدا» و « عارف» و در ادامه تشکیل کانون چاووش و در نهایت دلایل از هم پاشیدگی آن مورد بررسی قرار می‌گیرد. این مستند در سینماهای هنروتجربه درحال اکران است.