هنروتجربه:فیلم‌های «پایان سفر» و «درس» روز ۲۴ مهر در پنجمین روز هفته فیلم‌های اروپایی به نمایش درمی‌آید.

فیلم «پایان سفر» به کارگردانی سال دیب در پنجمین روز هفته فیلم‌های اروپایی، ۲۴ مهرماه از ساعت ۱۶ تا ۱۸ در خانه هنرمندان به نمایش گذاشته می‌شود.

سال دیب متولد ۱۹۶۸ در لندن نویسنده سه اثر، کارگردان ۹ اثر مانند «دوشس‌ها» و «پول راحت» برنده سه جایزه و هفت بار نامزدی جایزه در جشنواره‌های مختلف شده است.

سیمون رید و آی‌سی شریف نویسندگان «پایان سفر» هستند که پائول بتانی، سام کلفلین و استفن گراهام در آن بازی می‌کنند. داستان این فیلم در دوران جنگ جهانی اول و در سال ۱۹۱۸  روایت می‌شود:«یک گروه از افسران بریتانیایی توسط یک افسر جوان به نام استنهوپ که دچار مشکل روانی شده است هدایت می‌شوند. آنها در انتظار سرنوشت خود هستند.»

همچنین در همین روز فیلم «درس» به کارگردانی و نویسندگی مشترک کریستینا گروزوا و پتار والچانوف از ساعت از ساعت ۱۸ الی ۲۰ به نمایش درمی‌آید.

روز سه شنبه

کریستینا گروزوا متولد ۲۶ ژانویه ۱۹۷۶ در سوفیای بلغارستان، فارغ‌التحصیل دانشگاه ایالتی سوفیا است و به عنوان روزنامه‌نگار برای تلویزیون بلغارستان کار کرده. او از آکادمی ملی هنر تئاتر و فیلم (سوفیا، بلغارستان) در رشته کارگردانی فیلم فارغ‌التحصیل شد و فیلم‌های کوتاه دانشجویی او چندین جایزه بین‌المللی را به دست آورد. گروزوا برنده ۵۴ جایزه و ۲۰ بار نامزد جایزه در جشنواره‌های برلین، رز طلایی، گوتنبرگ، رتردام، سن سباستین، سوفیا، تسالونیکی، توکیو، ورشو و…شده است.

در فیلم «درس» مارگیتا گوشوا، ایوان بارنِو، ایوان ساووو بازی می‌کنند و تابه حال جایزه گلدن رز ۲۱۰۴،جایزه بهترین کارگردانی جشنواره سن سباستین۲۰۱۴،جایزه بهترین فیلم جشنواره صوفیا بلغارستان۲۰۱۵،جایزه ویژه هیات داوران از جشنواره بین‌المللی توکیو ۲۰۱۴،جایزه جشنواره گوتنبرگ ۲۰۱۵،نامزد جشنواره رتردام۲۰۱۵ شده است.

در خلاصه فیلم آن آمده است:«در یک شهر کوچک بلغاری، نادژدا، یک معلم جوان، به دنبال دزد کلاس خود است تا بتواند به او درسی در مورد حق و کار اشتباه بدهد. اما وقتی او به آن‌ها بدهکار می‌شود، می‌تواند راه درست را برای خودش پیدا کند؟»