هنر و تجربه، مریم شاه‌پوری: «سیندرلا» و «پری دریایی کوچولو» از انیمیشن‌های کلاسیک دیزنی هستند که در سراسر جهان از فیلم‌های محبوب بزرگ‌ترها و کوچک‌ترها به شمار می‌روند؛ اما این موضوع باعث نمی‌شود که کایرا نایتلی اجازه تماشای این فیلم‌ها را به دخترش بدهد!

نایتلی در جریان حضور اخیرش در برنامه گفت‌وگومحور اِلِن دِجِنِرِس گفت که بعضی فیلم‌های شاهزاده‌ای دیزنی را به دختر سه‌ساله‌اش نشان نمی‌دهد چون برای شخصیت‌های زن، قدرت و اختیار قائل نیستند. او در اشاره به «سیندرلا» می‌گوید که خط داستانی فیلم، سرمشق خوبی برای دختران نیست: «او منتظر یک آدم پولدارست تا از راه برسد و نجاتش بدهد… خب، اصلاً نباید این طور باشد. بدیهی است که او باید به فکر خودش باشد و خودش را نجات دهد.»

کایرا نایتلی همین احساس را در مورد «پری دریایی کوچولو» هم دارد و با این‌که می‌گوید ترانه‌های خوبی دارد اما در نهایت حرفش را این طور جمع‌بندی می‌کند که «هرگز آزادی و اختیارتان را فدای یک مرد نکنید!» اما جالب این‌که نایتلی موفقیت چشم‌گیر کارنامه بازیگری‌اش را مدیون بازی در فرنچایزی از کمپانی دیزنی و نقش الیزابت سوان در فیلم‌های «دزدان دریایی کاراییب» است؛ و جالب‌تر این‌که نایتلی در قسمت اول این مجموعه فیلم، نقش دوشیزه‌ای درمانده و به‌نوعی منفعل را بازی می‌کند و در قسمت‌های بعدی است که سوان هم به یک دزد دریایی بدل می‌شود و نقش مؤثرتری در داستان دارد.

به هر حال، کایرا نایتلی این روزها با فیلم مستقل تحسین‌شده «کولِت» بر پرده سینماها حضور دارد و از دوم نوامبر (یازده آبان) هم با فیلم دیگری از دیزنی با عنوان «فندق‌شکن و چهار قلمرو» به سینماها می‌آید.

  • ایندی‌وایر