هنر و تجربه- مریم شاه‌پوری: جدیدترین فیلم اسپایک لی با نام «نژادپرست سیاه» / BlacKkKlansman یکی از بزرگ‌ترین موفقیت‌های تابستانی در گیشه بود (فیلم با بودجه‌ای ۱۵ میلیون دلاری، در فروش جهانی به رقم ۸۴ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار رسید) و از سوی دیگر، یکی از تحسین‌شده‌ترین آثار سینمایی سال است (امتیاز میانگین فیلم در سایت‌های جمع‌آوری آرای منتقدان «متاکریتیک» و «راتن تومیتوز» به‌ترتیب ۸۳ و ۹۵ از ۱۰۰ است).

«نژادپرست سیاه» در جشنواره کن هم جایزه بزرگ را به دست آورد و از لوکارنو هم با جایزه تماشاگران برگشت. از این رو شانس نامزدی اسکار بهترین فیلم بسیار بالاست و حتی ممکن است اولین نامزدی اسکار بهترین کارگردانی (باورتان نمی‌شود؟!) را برای اسپایک لی به ارمغان بیاورد که در سال ۲۰۱۶ اسکار افتخاری را دریافت کرد؛ و البته که لی نمی‌خواهد در این خصوص بحث کند.

به هر حال لی که این روزها درگیر نمایش فیلمش و گفت‌وگوهای مختلف است، در یکی از نمایش‌های فیلمش گفته است که تمایلی به اظهار نظر درباره شانس «نژادپرست سیاه» در اسکار ندارد و نمی‌خواهد با این کار فیلم را دچار اقبال بد کند! خب، این موضوع قابل درک است اما لی در جواب به این سؤال که فردی از بازیگران و عوامل فیلمش هست که مستحق نامزدی باشد و هنوز آن طور که باید در کانون توجه قرار نگرفته، گفت: «بله، تِرِنس بلانچِرد. آهنگ‌ساز من در فیلم‌های «مالکوم ایکس»، «مرد درون» و «چهار دختر کوچولو» که برای این فیلم هم مستحق نامزدی است!»

لی در ادامه اظهار امیدواری کرد که تدوینگر دیرینه‌اش بری الکساندر براون هم مورد توجه رأی‌دهندگان آکادمی قرار بگیرد. اما جدا از این‌ها، یکی از دلایلی که پیش‌بینی می‌شود «نژادپرست سیاه» یکی از فیلم‌های اصلی فصل جوایز و اسکار باشد، به واکنش احساسی اغلب تماشاگران در جریان دیدن فیلم برمی‌گردد. او در این‌باره می‌گوید: «بیش‌ترین حرف و نظری که از آشنایان و غریبه‌ها شنیده‌ام درباره پایان‌بندی فیلم است… و جالب این‌که همه از واژگان مشابهی استفاده می‌کنند. آن‌ها وقتی با تروریسم آمریکایی و بومی روبه‌رو می‌شوند که همیشه مرگ‌آور است و هر بار قربانی تازه‌ای می‌گیرد، نمی‌توانند از جای خود تکان بخورند. انگار فلج شده‌اند…دوستان سیاهی دارم که به من گفتند فیلم را در سالنی تماشا کردند که مملو از تماشاگران سفیدپوست بود و در انتها سفیدها نزد آن‌ها می‌آمدند و آن‌ها را در آغوش می‌گرفتند.»

اما همه چیز به این‌جا ختم نمی‌شود و لی این طور حرف‌هایش را کامل می‌کند: «و با گفتن چنین جمله‌هایی انگار عذرخواهی می‌کردند که «کاری از دست من برمی‌آید؟» و… می‌دانم شنیدن این حرف‌ها چه‌قدر می‌تواند برای شما عجیب باشد اما حقیقت دارند…»

«نژادپرست سیاه» از ۲۳ اکتبر (۱ آبان) به صورت دیجیتال عرضه می‌شود و از ۶ نوامبر (۱۵ آبان) در قالب ۴K، بلو.ری و دی‌وی‌دی عرضه می‌شود.

  • پلی‌لیست