هنر و تجربه: داستان‌های مربوط به پشت صحنه‌های سه‌گانه اصلی مجموعه فیلم‌های «جنگ‌های ستاره‌ای» برای علاقه‌مندان شناخته‌شده‌اند و در طول دهه‌های گذشته، کتاب‌ها، ویدیوها، گفت‌وگوها و مصالح ویژه متنوعی منتشر شده‌اند که هر یک به‌نوعی از جزییات خلق این سه فیلم فانتزی/ علمی‌خیالی پرده برداشته‌اند.

اما در این میان، یک مستند فرانسوی درباره تولید «امپراتوری ضربه می‌زند» ساخته شد که نزدیک به چهل سال تصور می‌شد گم‌شده است؛ و حالا به لطف قدرت اینترنت و یوتیوب، فرد ناشناسی که یک کپی از این مستند را در حراجی خریده، آن را در فضای مجازی بارگذاری کرده است تا علاقه‌مندان به‌راحتی در فضای خانه‌شان به تماشای آن بنشینند. این مستند که خیلی ساده «ساختن امپراتوری ضربه می‌زند» نام گرفته است، تماشاگران را به پشت صحنه می‌برد و مثلاً چگونگی فیلم‌برداری نبرد هاث را به تصویر می‌کشد.

حالا پس از چند دهه واقعاً جالب است دیدن میزان وقت و انرژی و پول و مهارتی که صرف ساختن صحنه‌هایی شده است که امروز کاملاً با جلوه‌های ویژه رایانه‌ای می‌توان آن‌ها را به وجود آورد؛ از مردی که لباس وامپا به تن دارد تا این‌که چه‌طور صحنه‌های برفی را گرفته‌اند و تقریباً هر چیزی جلوی دوربین و سر صحنه خلق شده است. این مستند شامل مصاحبه‌هایی با کری فیشر، مارک همیل و هریسن فورد هم می‌شود.

  • پلی‌لیست