هنروتجربه: نسخه ترمیم‌شده مستند گلن سیلبر و بری الکساندر براون با نام «جنگ در وطن» این روزها به شکل محدود در شهرهای مختلف روی پرده سینماها می‌رود و با در نظر گرفتن اعتراض‌های گسترده‌ای که در آمریکا به بهانه‌های مختلف روی می‌دهد – از مخالفت با حکم‌های دیوان عالی تا اصلاح قانون حمل سلاح – زمانی از این بهتر را نمی‌شد برای اکران دوباره‌اش تصور کرد.

این مستند نامزد اسکار در سال ۱۹۷۹ به‌تازگی به صورت ۴K ترمیم شده است و پس از اولین نمایش این نسخه‌اش در جشنواره فیلم نیویورک که حدوداً دو هفته پیش اتفاق افتاد، به‌ترتیب در شهرهای سن فرانسیسکو، لس‌آنجلس و… روی پرده می‌رود و نمایش‌هایش تا پایان سال میلادی جاری در نقاط مختلف ادامه خواهد داشت. تا این‌جا سینماگران صاحب‌نامی چون مایکل مور، الکس گیبنی، مارک راد و اِیمی گودمن در نمایش‌ها و نشست‌های پرسش‌وپاسخ فیلم حاضر شده‌اند و با علاقه‌مندان به گفت‌وگو نشسته‌اند.

پوستر جنگ در خانه

«جنگ در وطن» که پیش‌پرده تازه‌اش هم در فضای مجازی در دسترس است و فشرده‌ای از این فیلم فوق‌العاده را در خود جای داده است، درباره تظاهرات شهروندان مدیسن در ایالت ویسکانسین است که در اعتراض به جنگ ویتنام در دوره‌های زمانی مختلفی در طول یک دهه (از دهه ۱۹۶۰ تا اوایل دهه ۷۰) به خیابان‌ها می‌ریختند و ریسک هر اتفاقی را به جان می‌خریدند.

 

  • پلی‌لیست