هنروتجربه_سحر آزاد: فرشاد پیوس جواب تلفنش را می‌دهد حتی اگر نخواهد گفت‌وگو کند. هرچند شاید این موضوعی به ظاهر بی‌اهمیت باشد اما برای خبرنگارها که در بسیاری از موارد به ساعت یا روزهای بعد حواله داده می‌شوند و بعد با تماس‌های بدون پاسخ یا تلفن خاموش مواجه می‌شوند، اینکه مصاحبه‌شونده پاسخ می‌دهد و به اصطلاح اهل پیچاندن نیست، دلگرم‌کننده است. فرشاد پیوس که در دهه ۶۰ یکی از فوتبالیست‌های مطرح ایران بود، این روزها دنیای دیگری را هم تجربه می‌کند. مستندی از زندگی او با عنوان «فرشاد آقای گل» به کارگردانی جعفر صادقی این روزها در سینماهای هنروتجربه اکران شده که در آن با ۲۱ نفر از اهالی فوتبال هم صحبت شده است با این توضیح که همه آن‌ها از وصف اخلاق و تکنیک‌های ورزشی او صحبت کرده‌اند و این نقد هم به آن وارد شده است کسی از زاویه متفاوت یا انتقادی‌تری به زندگی او نپرداخته و کارگردان آن هم در گفت‌وگو با هنروتجربه عنوان کرده است که دوست داشته فیلمش فراز و فرود داشته باشد اما کسی که از زاویه دیگری به این بازیکن فوتبال نگاه کند، پیدا نکرده‌اند. با پیوس در مورد حضور در این مستند و تجربه‌ای که در این کار داشته است، گپ زدیم.

قرار گرفتن در مقابل دوربین چطور بود؟
اولین‌بار است که فیلم بازی کرده‌ام. تجربه این کار را نداشتم. «فرشاد آقای گل» یک مستند است درباره یک فوتبالیست و بچگی تا نوجوانی و جوانی‌ او را به مردم عزیزمان و کسانی که من را نمی‌شناسند، نشان می‌دهد. ما در گذشته با تعصب و غیرت فوتبال بازی می‌کردیم، بدون امکانات بازی می‌کردیم، برنده هم می‌شدیم و تعصب خاصی نسبت به لباس‌مان داشتیم.در واقع من و کارگردان در این مستند قصد داشتیم این‌ها را نشان دهیم و بگوییم قبلی‌ها هم خیلی در فوتبال زحمت کشیده‌اند و امثال من زیاد هستند که می‌شود در مورد آن‌ها مستند ساخت تا جوان‌ترها به عنوان فوتبالیست‌های آینده تیم‌های فوتبال و تیم ملی، با این افراد آشنا شوند.

کاری که در مورد زلزله‌زدگان رودبار انجام دادیم، در فیلم نمایش داده شد. در آن زمان جوان بودیم و به عنوان وظیفه پول ناچیزی جمع‌آوری کردیم تا به مردم کشورمان کمک کنیم اما خیلی از جوان‌ها این موضوع را نمی‌دانستند و فکر می‌کردند این کارها مربوط به زمان حال است

قبل از اینکه فیلم ساخته شود، چه تصوری از فیلم‌سازی داشتید و آیا درحال حاضر تصورتان فرق کرده است؟
کار سختی بود. دو سال طول کشید و آقای صادقی بدون هیچ چشمداشتی کار کرد. پرسپولیسی بود، من را هم دوست داشت و اطلاعات خیلی کاملی نسبت به من داشت. وقتی روز اول با هم صحبت کردیم، قبول نکردم که فیلم ساخته شود، بعد از چندوقت که باز هم صحبت کردیم و عکس‌ها و اطلاعاتی زیادی درباره زندگی و گل‌هایم نشان داد که خودم هم آن اطلاعات را نداشتم، قبول کردم. اطلاعاتی که او داشت خیلی مرتب و منظم بود مثل اینکه در چه سالی به چه تیم‌هایی گل زدم و با آدم‌های بزرگی هم در این فیلم صحبت شد. برای فیلم تبلیغات زیادی هم نکردیم.گاهی که در سایت‌ها و شبکه‌ها، در مورد پخش فیلم اطلاع رسانی می‌کنیم، مردم متوجه می‌شوند و به دیدن فیلم می‌روند. همه این کارها به خاطر عشق به مردم است.

الان که فیلم ساخته شده، آیا نکته‌ای هست که با خودتان بگویید ای کاش از این منظر هم در فیلم به آن پرداخته شده بود؟
آقای صادقی همه چیز را در این فیلم آورده است، از بچگی، خانواده‌، دوستان و همبازی‌هایم. فیلم خوبی است، مثلا جاهایی که بازی‌های آسیایی نشان داده می‌شود که خیلی خوب است یا کاری که در مورد زلزله‌زدگان رودبار انجام دادیم، در فیلم نمایش داده شد. در آن زمان جوان بودیم و به عنوان وظیفه پول ناچیزی جمع‌آوری کردیم تا به مردم کشورمان کمک کنیم اما خیلی از جوان‌ها این موضوع را نمی‌دانستند و فکر می‌کردند این کارها مربوط به زمان حال است. درکل فیلم خوبی بود، هم پهلوانی بود، هم ورزشی و هم هنری. هم آرتیست‌های خوبی هم در آن بودند.

فرشاد پیوس 3

همانطور که خودتان هم اشاره کردید و در آیین رونمایی فیلم در موزه سینما گفتید، با ساخت این فیلم مخالف بودید اما در صحبتی که با آقای صادقی انجام دادید، با این کار موافقت کردید. آن جلسه چطور بود که تصمیم‌تان عوض شد؟
آقای صادقی از گرگان به سمت رشت آمد، ۱۰_۱۱ ساعت در راه بود و جاده هم ترافیک بود. دو روز بعد از آن هم بازی سنگینی داشتیم و به دلیل نگرانی ناشی از بازی که در پیش داشتیم، حالم خوش نبود اما او خوب صحبت کرد، خوش برخورد بود و نشان داد دوست دارد این کار را انجام دهد. حتی من را بهتر از خوردم می‌شناخت. برای همین قبول کردم. کلا سختم است جلوی دوربین بروم. ۵_۶ سال قبل هم فرد دیگری آمد و می‌خواست فیلمی از من بسازد اما قبول نکردم چون دوست نداشتم وارد سینما شوم البته الان که فیلم ساخته شده است، می‌بینم توانسته‌ام کار کوچکی برای نوجوانان و جوانان انجام دهم. وقتی آن‌ها فیلم را می‌بینند باورشان نمی‌شود این‌همه گل زده‌ام و فکر نمی‌کردند کسی پی‌درپی آقای گل بشود. آن‌هایی هم که در مقاطع پایه‌ای فوتبال بازی می‌کنند، وقتی فیلم را دیدند، بهت‌زده شده بودند، حتی بعضی از پدر و مادرهایشان هم فکر نمی‌کردند، این‌همه گل زده باشند. فیلم از این جهت خیلی خوب بود. آقای صادقی با دست خالی این فیلم را ساخت که به‌نظرم یکی از فیلم‌های مستند خیلی خوب شده است.

 به‌نظرم هر فیلم خوبی که یک کارگردان بتواند از چنین افرادی بسازد برای فوتبال ما هم خوب است، چون نشان می‌دهد در گذشته، فوتبالیست‌های ما چقدر زحمت کشیده‌اند تا فوتبالیست شوند نه مانند الان که کسی یک گل می‌زند، سریع به یک باشگاه یا تیم ملی می‌رود

بااین ترتیب،به دیگر فوتبایست‌ها یا افراد موفق ورزشی پیشنهاد می‌کنید با ساخت مستندی از زندگی‌شان موافقت کنند؟
بله.صددرصد، چون این فیلم‌ها می‌تواند سرمشق خوبی برای جوان‌ترها باشد و بازیکنان بزرگی مانند محمد پنجعلی، ناصر محمدخانی، امیر قلعه‌نویی، جواد زرینچه و…هستند که می‌توان درباره آن‌ها فیلم ساخت. به‌نظرم هر فیلم خوبی که یک کارگردان بتواند از چنین افرادی بسازد برای فوتبال ما هم خوب است، چون نشان می‌دهد در گذشته، فوتبالیست‌های ما چقدر زحمت کشیده‌اند تا فوتبالیست شوند نه مانند الان که کسی یک گل می‌زند، سریع به یک باشگاه یا تیم ملی می‌رود. به‌نظرم آن موقع شرایط خیلی  سخت‌تر از الان بود، نه امکاناتی داشتیم، نه زمینی و نه توپی . ما با یک توپ بازی می‌کردیم ولی الان هر تیمی ۳۰_۴۰ توپ دارد. این‌ها نشان می‌دهد امکانات الان پیشرفته‌تر و بهتر شده است و بچه‌ها با دیدن این فیلم می‌توانند بفهمند قدیمی‌ها چه راه‌هایی رفته‌اند تا به هدف‌شان رسیده‌اند. این خیلی مهم است.

خودتان چقدر اهل سینما رفتن یا دیدن فیلم هستید؟
رو راست زیاد اهلش نیستم اما دختر و بچه‌هایم زیاد به سینما می‌روند. من را هم گاهی به سینما می‌برند. دوست دارم در کنارشان باشم برای همین با آن‌ها می‌روم. مدت کمی است که به سینما می‌روم. قبل از این، خیلی کم به سینما می‌رفتم البته گاهی در گذشته برای دیدن بعضی از فیلم‌ها مثل «شعله» به سینما رفته بودم اما در کل کم می‌روم.

اگر مستندی درباره فوتبال باشد دوست دارید به سینما بروید؟
حتما. دوست دارم بروم نگاه کنم تا ببینم آن‌ها چگونه تیم‌شان را ساخته‌اند و این‌که آیا تیم‌شان از ما بهتر است یا نه. البته فکر نکنم تیم‌شان از ما بهتر باشد، چون همه حقایق را آقای صادقی گفته است.

عکس:یاسمن ظهورطلب