هنروتجربه- رضا حسینی: جان کارپنتر اسمی جاودان در پانتئون فیلم‌سازان سینمای وحشت است. او در کنار جرج رومرو و وس کرِیوِن، کارگردانی است که به لطف «هالووین» (۱۹۷۸) نامش همیشه با این ژانر پیوند خورده است. از این رو طبیعی است از کسی که چهل سال با فیلم‌هایش همه را به وحشت انداخته، پرسیده شود که چه فیلمی او را ترسانده است؟

کارپنتر در گفت‌وگویی با «انترتینمنت ویکلی» چنین پاسخ داده است: «خب، باید به زمانی برگردیم که من کوچک بودم. آن زمان بود که به وحشت افتادم. نسخه اصلی «موجود» مرا به وحشت انداخت. پاپ‌کورن‌ها به پرواز درمی‌آمدند! شما از سر جای‌تان می‌پریدید! این فیلم شوک‌های فوق‌العاده‌ای دارد که چند باری شما را می‌پراند و من هم غافلگیر شدم.»

اگر طرفدار ژانر وحشت یا حتی جان کارپنتر باشید، می‌دانید که خود او بازسازی خیلی خوبی از «موجود» (۱۹۵۱) در کارنامه دارد. در حالی که فیلم اصلی در زمان خودش محبوب بود اما بازسازی سال ۱۹۸۲ کارپنتر با بازی کرت راسل، آن نسخه‌ای است که امروز طرفداران ژانر وحشت بیش‌تر به خاطر می‌آورند؛‌ و البته همان طور که اغلب طرفداران می‌دانند در «هالووین» (۱۹۷۸) صحنه‌هایی از «موجود» اصلی در تلویزیون پخش می‌شود.

اما فیلم دیگری که در فهرست برترین فیلم‌های وحشتناک کارپنتر دیده می‌شود، «مگس» است. البته او دوباره به نسخه بازسازی‌شده دیوید کراننبرگ اشاره نمی‌کند و منظورش فیلمی است که کارگردان آلمانی کورت نومان در سال ۱۹۵۸ ساخت: «نسخه اصلی «مگس» واقعاً ترسناک بود به‌خصوص صحنه‌ای که همسر آن موجود را از سر شوهر دانشمندش بیرون می‌کشد! واقعاً ترسیدم.» اما درست مثل «موجود» و بازسازی‌اش، این «مگسِ» کراننبرگ است با بازی‌های جینا دیویس و جف گولدبلوم که بیش‌تر طرفداران به یاد می‌آورند. اما بدیهی است که کارپنتر طرفدار آثار کلاسیکی است که با آن‌ها بزرگ شده است.

  • پلی‌لیست