هنروتجربه- مریم شاه‌پوری: مارتین اسکورسیزی دهه ۱۹۹۰ را به کار روی فیلم‌های «عصر معصومیت»، «کازینو»، «کوندن» و «احضار مردگان» سپری کرد اما این طور که پیداست او دلش می‌خواست یک پروژه غریب و فوق‌العاده دیگر را هم جلوی دوربین ببرد.

اسکورسیزی در جریان دریافت جایزه دستاورد یک عمر از جشنواره فیلم رُم، یادی از خاطره همکاری‌اش با فدریکو فلینی کرد که هرگز به سرانجام نرسید چون فیلم‌ساز ایتالیایی در اکتبر ۱۹۹۳ درگذشت. اسکورسیزی چنین توضیح می‌دهد: «متأسفانه فلینی درگذشت و همکاری ما هرگز شروع نشد. می‌خواستیم با مشارکت کمپانی یونیورسال مستند او در خصوص تولید را بسازیم. او در باب تولید یک فیلم، ایده‌ها و طرح‌هایی داشت که در قالب یک سناریو جمع کرده بود، از چگونگی راه افتادن یک پروژه تا انتخاب بازیگر و فیلم‌بردار و… و می‌خواست یک فیلم به سبک خودش و فلینی‌وار درباره هر یک از این مراحل بسازد.»

این پیش از مرگ فلینی سرمایه لازم برای ساخت این مستند را جمع کرده بودند. فلینی قرار بود کارگردان باشد و اسکورسیزی تهیه‌کننده اجرایی. یکی از اهداف پروژه هم پرداختن و توجه به جزییات خاصی در تولید فیلم و فیلم‌سازی بود که اغلب درباره آن‌ها در مطبوعات تخصصی هم صحبت نمی‌شود. اسکورسیزی در این باره می‌گوید: «به عنوان مثال، یک موضوع بسیار مهم در تولید که ما برای آن پول در نظر می‌گیریم این است که هر جا که برای انتخاب لوکیشن می‌روید در زمان خاصی از روز باید به سراغ بهترین رستوران آن بروید. حتی اگر از لوکیشن هم استفاده نکردید، بروید و ببینید که همه چه‌طور از غذای‌شان لذت می‌برند و حال‌شان خوب است. این موضوع در فیلم‌سازی خیلی مهم است.»

اسکورسیزی در طول فعالیت‌هایش مدت‌هاست که یک طرفدار پروپاقرص فلینی است و می‌دانیم که «هشت‌ونیم» اثر تاریخ‌سینمایی فلینی، یکی از محبوب‌ترین فیلم‌های زندگی اسکورسیزی است. پس ایده همکاری این دو غول فیلم‌سازی به اندازه خود تاریخ سینما جذاب و مسحورکننده است. بنیاد فیلم اسکورسیزی اخیراً مشغول ترمیم «زندگی شیرینِ» فلینی بود که در جشنواره فیلم رم هم به نمایش درآمد.

مارتین اسکورسیزی سال آینده با اکران درام گنگستری جدیدش «مرد ایرلندی» به سینماها برمی‌گردد؛ فیلمی با بازی رابرت دنیرو و آل پاچینو که با حمایت نتفلیکس تولید شده است و انتظار می‌رود بجز عرضه از طریق این غول عرصه پخش مجازی و آنلاین، در سینماها هم نمایش قابل قبولی داشته باشد.

سیزدهمین جشنواره فیلم رُم که از ۱۸ اکتبر (۲۶ مهر) کارش را آغاز کرده است، تا ۲۹ اکتبر (۷ آبان) ادامه دارد.

  • ایندی‌وایر