هنر و تجربه- رضا حسینی: «بچه رزمری» اثر رومن پولانسکی یکی از مهم‌ترین و نمادین‌ترین فیلم‌های ترسناک تاریخ سینماست؛ فیلمی که در فهرست «ایندی‌وایر» از «صد فیلم ترسناک برتر تاریخ سینما» (که همین اول آبان ماه منتشر شد) در جایگاه سوم قرار گرفته است.

با این وجود، نام این کارگردان برجسته و تحسین‌شده در تبلیغات بازاریابی پنجاهمین سالروز اکران دوباره «بچه رزمری» دیده نمی‌شود. این استودیوی هالیوودی ۲۲ اکتبر (۳۰ مهر) پیش‌پرده/ ترِیلِر رسمی و خلاصه داستانی از فیلم منتشر کرد که در آن‌ها هیچ اشاره‌ای به نام رومن پولانسکی نشده است.

نام پولانسکی سال گذشته به دلیل جنبش‌های ضدآزارگری «من هم» و «دیگر بس است» بارها و بارها شنیده شد. این فیلم‌ساز در سال ۱۹۷۷ به تعدی محکوم شد و پس از فرار از آمریکا در ۱۹۷۸ همچنان فراری است. اوایل امسال هم بعد از پنجاه سال، پولانسکی از آکادمی علوم و هنرهای سینمایی اسکار اخراج شد. به هر حال، با توجه به این‌که «بچه رزمری» یکی از شناخته‌شده‌ترین فیلم‌های تاریخ سینماست، جالب است که پارامونت تصمیم گرفت در پنجاه‌سالگی فیلم، نام پولانسکی را حذف کند. اوایل امسال بود که کمپانی برادران وارنر از نام استنلی کوبریک در تک‌تک تبلیغات اکران دوباره نسخه هفتاد میلی‌متری «۲۰۰۱: یک ادیسه فضایی» بهره برد.

در هر صورت پیش‌پرده «بچه رزمری» بدون نام پولانسکی، در فضای مجازی منتشر شده است.

  • پلی‌لیست