هنروتجربه- مریم شاه‌پوری: درام سیاسی کمپانی استیون اسپیلبرگ «امبلین انترتینمنت» با عنوان «محاکمه هفت شیکاگویی» که مدت‌هاست در انتظار تولید به‌سر می‌برد، از قرار معلوم با یک کارگردان تازه و ترکیبی از بازیگران درجه یک در آستانه تولید قرار گرفته است.

منابع آگاه چنین خبر داده‌اند که ارن سورکین کارگردانی این پروژه را – که خودش فیلم‌نامه‌اش را نوشته – بر عهده گرفته است و ساشا بارن کوهن صحبت‌های اولیه را برای ملحق شدن به ترکیب بازیگران فیلم پشت سر می‌گذارد. مارک پلَت هم یکی از تهیه‌کنندگان فیلم است.

زمانی قرار بود خود اسپیلبرگ این فیلم را کارگردانی کند اما پروژه هم‌زمان شد با اعتصاب نویسندگان و به تأخیر افتاد. بعد از آن نیز زمانی برای کارگردانی فیلم، در کارنامه شلوغ و فشرده اسپیلبرگ پیدا نشد و فیلم در برزخ بلاتکلیفی باقی ماند. اسپیلبرگ یک بار هم در سال ۲۰۱۳ تلاش کرد این پروژه را با کارگردانی پل گرین‌گرس پیش ببرد اما سر هزینه تولید توافقی شکل نگرفت و گرین‌گرس راهش را جدا کرد.

اسپیلبرگ بعد از دیدن اولین تجربه کارگردانی سورکین در «بازی مالی» به این نتیجه رسید که او گزینه مناسبی برای کارگردانی «محاکمه هفت شیکاگویی» است. این فیلم بر اساس مستندی از برت مورگن با عنوان «شیکاگو ۱۰» و محاکمه بدنام هفت متهم به توطئه شکل گرفته است که به اعتراض‌هایی در شیکاگوی سال ۱۹۶۸ کشیده شد.

سورکین، فیلم‌نامه‌نویس برجسته‌ای است که از دهه ۱۹۹۰ تا امروز با آثار مطرحی چون «چند مرد خوب»، «شبکه اجتماعی» و «رییس‌جمهور آمریکایی» خودی نشان داده است. او به‌تازگی کار اقتباس از «کشتن مرغ مقلد» را برای نمایشی در برادوی به پایان رسانده است که از ماه دسامبر روی صحنه خواهد رفت.

  • ورایتی