هنر و تجربه: مایکل مور پس از دستگیری سیزِر سایوک – مردی که به ارسال بمب‌هایی برای هنرمندان و سیاستمداران مخالف دولت ترامپ متهم است – ناخواسته به خاطر حضورش در صحنه به بخشی از این ماجرا بدل شد.

از این رو، مور به طور طبیعی بیانیه‌ای منتشر کرد و از این فرصت برای ارتباط دادن انگیزه‌های سایوک، الگوهای رسانه‌های محافظه‌کار و انتخابات میان‌دوره آتی استفاده کرد. او چنین نوشته است: «بمب‌گذار متهم، تصویری از من را به خودروی ون خود چسبانده است، در حالی که علامت نشانه‌گیری سلاحی روی صورتم تعبیه شده است… اما واقعیت این است که تهدید و خشونت جناح راست علیه چهره‌های چپ، موضوع تازه‌ای نیست و بارها و بارها اتفاق افتاده است. اصلاً این موضوع یک هنجار شده است! روپرت مِرداک در کانال فاکس نیوز و رادیوی جناح راست، دائم در کمین و شکار کسانی هستند که شاهد دود شدن رؤیای آمریکایی‌شان هستند؛ چنین کسانی هستند که به شکل‌گیری نسلی از تروریست‌های خشمگین کمک کرده‌اند؛ خشونت‌طلبانی که هر دروغی را که از این رسانه‌ها پخش شود باور می‌کنند… مثل همین توییت‌های ترامپ که تردید دارد این بمب‌ها واقعی باشند…»

«فارنهایت ۱۱/۹» جدیدترین مستند سیاسی مور است که درباره انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا و گزینش دانلد ترامپ ساخته است. این فیلم که امسال اولین نمایش جهانی‌اش را در جشنواره تورنتو تجربه کرد و اغلب نقدهای مثبتی بر آن نوشته شده است، حدوداً از یک ماه پیش اکران شده و تا امروز هرچند موفقیت‌های خیره‌کننده آثار قبلی مور را تکرار نکرده است، اما شش میلیون دلار در اکران محدودش فروخته است.

  • ایندی‌وایر