هنروتجربه: مستند «سلطان بی‌تاج و تخت بخارا» ساخته مسعود جعفری درباره فعالیت‌های ادبی علی دهباشی از نهم آبان در گروه هنروتجربه به نمایش درمی‌آید.این فیلم یکی از آثار مجموعه چهره‌های ایرانی محسوب می‌شود که شامل نُه مستند پرتره درباره چهره‌های فرهنگی،هنری و ادبی است.

علی دهباشی روزنامه‌نگار، ادب‌پژوه، نویسنده و سردبیر مجله بخارا است. مسعود جعفری در ساخت این مستند در مدت تقریبا چهار سال همراهی و فیلم‌برداری از علی دهباشی سعی کرده است،بیشتر بر نحوه کارکردن دهباشی در مجله بخارا و شب‌های بخارا و دیدارها و گفت‌گوها تمرکز کند. او تلاش داشته تا بدون مصاحبه با افراد سرشناس و نزدیک به علی دهباشی و حتی  و بدون توضیح و گفتار متن، تماشاگر را از نزدیک با فعالیت‌های این روزنامه‌نگار آشنا کند.

مسعود جعفری سلطان بی تاج و تخت بخارا

در یادداشت کارگردان درباره این مستند آمده است: «وقتی برای اولین بار به سراغ علی دهباشی برای ساختن مستندی رفتم که از او کمک بگیرم، خیلی از دیدن محل کار/خانه او حیرت زده شدم. مدتی گذشت و آن فیلم به سرانجامی نرسید ولی من را به فکر ساخت مستندی در مورد شخص دهباشی انداخت تا اهالی فرهنگ و هنر از نزدیک ببینند که او چگونه یک نشریه سراسری که به همه ایران و حتی اروپا و آمریکا و افغانستان و تاجیکستان می‌رود را مثل یک نشریه دانشجویی در می‌آورد. ابتدا فکر می‌کردم که دو یا سه ماه فیلم‌برداری کافی باید ولی کار به سه الی چهار سال کشید …»

«سلطان بی‌تاج و تخت بخارا»/ تصویربردار، تدوین، تهیه‌کننده و کارگردان : مسعود جعفری- تدوین رایانه‌ای و صداگذار: مهدی عباس‌نژاد- مدیرتولید: ولی محمدی- عکس: ژاله ستار، مریم اسلوبی، ولی محمدی