هنروتجربه:قصه زندگی توران میرهادی در مستندی به نام «یکی بود، یکی نبود» به کارگردانی غلامرضا کتال در مجموعه مستندهای «چهره های ایرانی» نمایش داده می‌شود.

توران میرهادی، از بنیان‌گذاران آموزش و پرورش نوین و ادبیات کودکان و نوجوانان در ایران است و آن‌هایی که در دوران کودکی شانس حضور در کودکستان و مدرسه فرهاد با مدیریت این بانوی فرهیخته را داشتند، آن روزها را هیچ‌گاه از یاد نمی‌برند. مستند «یکی بود یکی نبود» تلاش می‌کند تا زندگی و تلاش‌های توران میرهادی را در عرصه فرهنگ از زبان خودش به تصویر بکشد. اکران این مستند از دهم آبان در گروه هنروتجربه آغاز می‌شود.

غلام‌رضا کتال فیلم‌سازی در سینمای مستند را از سال ۱۳۷۸ آغاز کرد و مستندهای «روح دست را دوست دارد ۱۶م م»، «عید مردگان ۱۶م م»، «سیاه یا سپید»، «زشت و زیبا»، «در نوبت انقراض»، «از ورزشگاه»، «رود تهی می‌شود» و «یکی بود، یکی نبود» را کارگردانی کرده است.

میرهادی یکی بود و یکی نبود

این کارگردان در یادداشتی کوتاه درباره مستند«یکی بودیکی نبود» می‌نویسد:««مستند «یکی بود، یکی نبود» قصه یک راه طی شده ‌است. قصه زندگی و کارهای توران میرهادی از زبان خودش.برای نهاد کودکی.قصه تاسیس کودکستان و مدرسه تجربی فرهاد قصه پایه گذاری و امتداد شورای کتاب کودک و فرهنگنامه کودکان و نوجوانان.»

توران میرهادی از مادری آلمانی به نام گرتادیتریش و پدری ایرانی به نام فضل‌الله میرهادی به سال ۱۳۰۶ در تهران به دنیا آمد. او از بنیان‌گذاران اصلی آموزش و پرورش نوین و ادبیات کودکان و نوجوانان در ایران و  موسس کودکستان و مدرسه تجربی فرهاد از ۱۳۳۴ تا ۱۳۵۸ بود. از دیگر فعالیت‌های میرهادی در عرصه فرهنگ و ادبیات می‌توان به پایه‌گذاری شورای کتاب کودک با همکاری جمعی از نویسندگان، تصویرگران و علاقمندان به ادبیات کودک در سال ۱۳۴۱ و بنیان‌گذار فرهنگنامه کودکان و نوجوانان در سال ۱۳۵۸ اشاره کرد.میرهادی تا آخرین روز زندگی‌اش در ۱۸ آبان ۱۳۹۵ به تکمیل فرهنگنامه کودکان و نوجوانان اهتمام داشت.

«یکی بود،یکی نبود»/ کارگردان،پژوهش، تصویربردار و تهیه‌کننده :غلامرضا کتال- تدوین:فرید دغاغله- دستیار تدوین:فاطمه ذوالفقاری- صداگذاری:محمدعلی رفیع- موسیقی انتخابی: «نوروز تو راه» و «عروسک جون» از آلبوم «رنگین کمان» اثر ثمین باغچه بان- آهنگساز:محمدعلی رفیع- تصحیح رنگ و نور:حمید رضا فطوره‌چیان،سیندخت رحیمیان-  پوستر:مجید بلوچ- ترجمه گفتار به انگلیسی:لیلا عالمی-