هنرتجربه:همایون امامی در مستندی با عنوان «گلدونه، مش‌رحیم، صغرا و دیگران» به سراغ زندگی و فعالیت‌های اسماعیل خلج رفته و از تاثیر او را در سروسامان دادن به وضعیت تئاتر ایران به تصویر کشیده است.این مستند به همراه مستند «مکتب سقاخانه به روایت پرویز تناولی» از ۱۱ آبان در یک سانس در سینماهای گروه هنروتجربه و به عنوان یکی از آثار مجموعه مستند «چهره‌های ایرانی» اکران می‌شود.

اسماعیل خلج نمایش‌نامه نویس،کارگردان و بازیگری است که نامش با تئاتر سنتی و قهوه‌خانه‌ای ایران عجین شده‌است.در مستند «گلدونه، مش‌رحیم، صغرا و دیگران» همایون امامی بر فعالیت‌های تئاتری این کارگردان متمرکز شده‌است. در واقع «گلدونه،مش‌رحیم،صغرا و دیگران» تلاشی است در معرفی اسماعیل خلج که در روند فعالیت‌های کارگاه نمایش رویکرد نویی به تئاتر ایران عرضه داشت و شمار قابل توجهی نمایشنامه نوشت که غالب آن‌ها را با همکاری گروهش که «کوچه» نام داشت، بر صحنه برد. فیلم برپایه گواهی و نقد کارشناسان تئاتر مروری بر این فعالیت‌ها داشته و با حضور شماری از بازیگران و همکاران خلج، مصداق‌هایی برای بیان کارشناسان فیلم ارائه می‌دهد.البته این مستند در کنار ستایش فعالیت‌ها و نقش تاثیر گذار خلج رویکرد انتقادی خود را هم حفظ می‌کند.

گلدونه مش رحیم،صغرا و دیگران گلدونه .مش رحیم.صغرا و دیگران

همایون امامی، کارگردان این مستند در یادداشتی درباره این مستند می‌نویسد:«فیلم‌های شخصیت‌نگار از اهمیت مغفول مانده فردی قابل توجه می‌گویند فردی مؤثر در عرصه‌های فرهنگی،سیاسی،علمی و یا … در این فیلم به اسماعیل خلج پرداخته خواهد شد. نویسنده و کارگردان تئاتری که با فعالیت نمایشی خود در فاصله سال‌های ۴۷ تا ۵۷ رویکرد تازه‌ای در تئاتر ایران سامان داد. رویکردی که اگرچه در تئاتر سنتی ما ریشه داشت ولی از دل مناسبات تئاتر تجربی شکل گرفت و در فضای مستعد کارگاه نمایش بالید. در این میان فرصتی فراهم آمد تا بخشی از افراد جامعه که تا آن روز به صورتی محوری بر صحنه تئاتر دیده نشده بودند زندگی خود را از بیغوله‌ها،گوشه و کنار خیابان‌ها، محله‌های بدنام شهر، به صحنه تئاتر تسری دهند. افرادی که گلدونه خانم،مش‌رحیم، صغرا دلاک و دیگران نمایندگانش بودند.»

همایون امامی مستندساز، پژوهشگر، منتقد سینمای مستند، مدرس مستندسازی دانشگاه است که  از سال ۱۳۷۵ کارگردان فیلم‌های مستند را آغاز کرد و تاکنون آثاری  چون «بچه‌های چای بویی»، «من چراغم اینجا روشن است»، «آنسوی بازار»، «مرثیه برای جنگل تنها»، «دهکده پرملال»، «گلدونه،مش‌رحیم، صغرا و دیگران» را ساخته است.

«گلدونه،مش‌رحیم،صغرا و دیگران»/نویسنده و کارگردان:همایون امامی- مدیر تصویربرداری:علی لقمانی- صدابردار:احمدرضا طائی- تدوین: آرش زاهدی‌اصل- صداگذرا:آرش اسحاقی- طراحی و اجرای پوستر و لوگو:مهرداد شیخان- با حضور:  اسماعیل خلج،آربی اوانسیان، هوشنگ توکلی، هوشنگ آزادی‌ور، پرویز پورحسینی، منصور خلج، محمد رضایی‌راد، رامتین شهبازی و محمد ژیان