جمعه ۲۸ شهریور ۱۳۹۹
FA EN
نامه جمعی از فیلم‌سازان کوتاه به وزیر ارشاد

نامه جمعی از فیلم‌سازان کوتاه به وزیر ارشاد

به دنبال انتشار فهرست فیلم‌های داستانی راه‌یافته به سی‌وپنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران اعتراض‌ها و واکنش‌هایی از سوی برخی از فیلم‌سازان فیلم کوتاه مطرح شد.در همین ارتباط بیش از ۲۰۰ سینماگر نامه‌ای سرگشاده خطاب به سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی امضا کرده‌اند که در بین آن‌ها مدیران سینمایی و فیلم‌سازانی از سینمای بلند داستانی که سابقه فعالیت در سینمای کوتاه را داشته‌اند نیز حضور دارند.

در متن این نامه آمده است:
«جناب آقای سید عباس صالحی؛ وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی
با سلام
طی سالیان، سازمان سینمایی از فیلم کوتاه که بستر فیلمسازی و امید سینمای کشور است، نه‌ تنها هرگز حمایتی درخور نداشته‌است، بلکه متأسفانه هر ساله ادارۀ ارزشیابی و نظارت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تعدادی از فیلم‌های کوتاه جشنوارۀ فیلم کوتاه تهران را که از طرف هیات انتخاب برای حضور در جشنواره انتخاب شده‌اند، ممیّزی کرده و این فیلم‌ها را از حق دیده‌شدن و داوری محروم می‌کند.

فیلم کوتاه عرصۀ خلاقیت و نوآوری‌ست و متأسفانه در ایران اکران عمومیِ گسترده هم ندارد، غم‌انگیز است که با وجودِ این شرایط، با این تنگ‌نظری‌ها نیز روبه‌رو می‌شود. متأسفانه بسیاری از این فیلم‌ها هرگز فرصت دیده‌شدن در کشور را پیدا نمی‌کنند و فیلمسازی که با مصائب زیاد فیلمی کوتاه ساخته فیلمش به فراموشی سپرده می‌شود، اما در حالی‌که با قهر داخلی روبه‌روست، با تشویق خارجی مواجه می‌شود و فیلم‌های کوتاه فیلمسازان کشور، همواره در عرصه‌های داخلی و بین‌المللی افتخارآفرین بوده‌اند جشنوارۀ فیلم کوتاه تهران، فرصت کوتاه و اندکی است که فیلمسازان این عرصه بتوانند خود را در آن محک زده و آثارشان را در معرض دید همکارانشان قرار دهند، اما این حداقل هم از آن‌ها دریغ می‌شود.

از شما می‌خواهیم تا با قاطعیت جلوی این روال غیرمنطقی را بگیرید و اجازه ندهید حق فیلمسازان جوانی که سرمایه‌های فرهنگی کشورند، پایمال شود.

به امید اعتلای هرچه‌بیشترِ سینمای ایران»

*

code