هنروتجربه- رضا حسینی: بازی دیدنی ناتالی پورتمن در «قوی سیاه» جایزه اسکار بهترین بازیگر اصلی زن را برای او به ارمغان آورد، اما فیلم نهایی هیچ شباهتی به آن اثری ندارد که او فکر می‌کرد در جریان فیلم‌برداری در آن بازی می‌کند و دارن آرونوفسکی کارگردان و متیو لابِتیگ فیلم‌بردار قصد ساختش را دارند!

این بازیگر تحسین‌شده در گفت‌وگوی تازه‌ای با «ونیتی فِر» به این موضوع اشاره کرده است که از دیدن نسخه سینمایی «قوی سیاه» شوکه شد، چون آرونوفسکی هرگز نگذاشت او باور کند که آن‌ها در حال ساخت یک سایکودرام ترسناک هستند. پورتمن چنین توضیح می‌دهد: «وقتی نسخه نهایی را دیدم واقعاً غافلگیر شدم. فکر می‌کردم در فیلمی بازی می‌کنم که تقریباً سبک مستند دارد اما زمانی که به تماشای آن نشستم با یک تریلر عالی روبه‌رو شدم. این تجربه یادآوری دوباره این موضوع بود که فیلم رسانه یک کارگردان است و شما به عنوان بازیگر هیچ تصوری ندارید از آن‌چه در جریان است و شما در مسیرش هدایت می‌شوید و شکل داده می‌شود.»

البته پورتمن اصلاً از این بابت – یعنی سروشکل نهایی «قوی سیاه» – گله‌ای ندارد و هنوز وقتی به گذشته نگاه می‌کند، خاطرات خوبی برایش تداعی می‌شوند: «به دلایل بسیار زیادی، یک تجربه شگفت‌انگیز بود… دارن همکار فوق‌العاده‌ای بود و واقعاً به نگاه و سهم من در خلق این نقش علاقه‌مند بود. از این رو سر صحنه یک مشارکت واقعی در جریان بود.»

ناتالی پورتمن امسال هم با بازی تحسین‌شده‌اش در نقش یک ستاره پاپ در فیلمی از بردی کوربت با نام «واکس لاکس» وارد فصل جوایز و رقابت اسکار می‌شود؛ فیلمی که از ماه آینده و ۷ دسامبر (۱۶ آذر) به صورت محدود اکران می‌شود.

  • ایندی‌وایر