هنر و تجربه، رضا حسینی: مدتی می‌شود که نتفلیکس اعلام کرده است که می‌خواهد کاری را انجام دهد که پیش از این هرگز انجام نداده بود: اکران محدود اما درست‌وحسابی فیلم‌های مهمی که تولید می‌کند.

پیش از این اگر سینمادوستی می‌خواست یکی از فیلم‌های نتفلیکس را تماشا کند یا باید در خانه می‌نشست و با استفاده از این سرویس مجازی در تلویزیون فیلم می‌دید یا این‌که شانس می‌آورد و یکی از آن اکران‌های محدود فصل جوایز را به‌سختی به چنگ می‌آورد. اما حالا این غول عرصه پخش مجازی و آنلاین تصمیم گرفته است فیلم‌های جدید و مهمش مانند «۲۲ ژوییه»، «چکامه باستر اسکراگز»، «روما» و… را پیش از عرضه مجازی، به طور مناسبی در سینماها اکران محدود کند.

در این میان، پل گرین‌گرس کارگردان «۲۲ ژوییه» که فیلمش یکی از آثار خوش‌شانسی است که روی پرده سینماها می‌رود، فشاری به نتفلیکس وارد نکرده بود تا به این تصمیم تازه برسد! در واقع این نتفلیکس بود که گزینه اکران و سپس عرضه مجازی را پیش روی او گذاشت. گرین‌گرس در گفت‌وگویی با «هالیوود ریپورتر» چنین توضیح داده است: «در مورد این فیلم و من، وضعیت روشن بود. فیلم‌نامه را تمام کردم و وقتی با اسکات استوبر پای گفت‌وگو نشستیم، او گفت که سعی‌مان بر این است که علاوه بر عرضه از نتفلیکس یک اکران درخور هم برای فیلم تدارک ببینیم…»

او درباره علاقه خودش و سایر فیلم‌سازان از جمله آلفونسو کوارون به انتخاب نتفلیکس برای تولید و ارائه آثارشان می‌گوید: «از نگاه من و در مورد «۲۲ ژوییه» باید بگویم که دوست دارم این فیلم را جوان‌ها تماشا کنند. متأسفانه ما این روزها با این چالش مواجهیم که جوان‌ها به تماشای فیلم‌های هنری نمی‌روند. وقتی با پسر دانشجویم صحبت می‌کردم او گفت که اگر فیلمی بسازی که در سینماهای مخصوص نمایش فیلم‌های هنری نمایش داده شود، دوستانم آن را نخواهند دید. اما اگر آن را از طریق نتفلیکس عرضه کنی، همه آن را تماشا می‌کنند.»

این طور که پیداست نتفلیکس می‌تواند توجه به‌مراتب بیش‌تری را برای فیلم‌سازانی به ارمغان بیاورد که پیش از این، این کمپانی را سرزنش می‌کردند و البته که این وضعیت، مدیون تدبیر جدید آن‌ها در زمینه اکران فیلم‌هاست. روی‌هم‌رفته ۲۰۱۸ سال قدرت‌نمایی نتفلیکس بود و پس از حکم‌فرمایی در حوزه جشنواره‌ها و پیش‌بینی‌هایی که از حضور مقتدرانه فیلم‌هایش در فصل جوایز و اسکار می‌شود، باید دید تدبیر جدیدشان در اکران فیلم‌ها به چه فروش‌ها و استقبال‌هایی در گیشه منجر خواهد شد؛ و البته که موفقیت دور از دسترس نیست.

«۲۲ ژوییه» به‌تازگی در سینماها اکران شده است و در سراسر جهان هم از طریق نتفلیکس در دسترس علاقه‌مندان است.

  • پلی‌لیست