هنر و تجربه: نادین لبکی امسال در جشنواره فیلم کن با درام دیدنی‌اش «کفرناحوم» همه تماشاگران را به وجد و حیرت آورد. او در جشنواره‌ای مملو از فیلم‌های قابل توجه، در نهایت جایزه هیأت داوران را برنده شد و کمپانی «سونی پیکچرز کلاسیکس» حقوق پخش فیلمش را خرید.

حالا پس از گذشت زمانی در حدود شش ماه از اولین نمایش جهانی «کفرناحوم»، خبر رسیده است که سینمادوستان در آمریکای شمالی می‌توانند این فیلم را بر پرده نقره‌ای سینما تماشا کنند. فیلم داستان پسری لبنانی را روایت می‌کند که از والدینش به «جرم» حیات بخشیدن به وی شکایت می‌کند. او که زِین نام دارد، دست‌آخر از دست والدین خود می‌گریزد و می‌کوشد در خیابان‌ها زنده بماند و به زندگی تازه‌ای را شروع کند؛ و در این میان با پناهنده‌ای از اتیوپی و پسر کوچکش آشنا می‌شود.

اما ویژگی «کفرناحوم» این است که لبکی چه‌طور بازیگران غیرحرفه‌ای را در نقش‌هایی بسیار نزدیک به تجربه‌های زیستی خودشان به کار گرفته و در نهایت با ایجاد فرصت برای شکل‌گیری لحظه‌های بداهه، به واقع‌گرایی/ رئالیسمی فوق‌العاده رسیده است.

«کفرناحوم» که به‌تازگی پیش‌پرده جدیدی از آن در فضای مجازی منتشر شده است، از ۱۴ دسامبر (۲۳ آذر) به صورت محدود در سینماها به نمایش درمی‌آید.

  • پلی‌لیست