هنروتجربه:مستندی درباره همایون صنعتی به کارگردانی و تهیه‌کنندگی پیروز کلانتری از ۱۹ آبان اکران خود را در قالب یکی از مستندهای مجموعه چهره‌های ایرانی در سینماهای گروه هنروتجربه آغاز کرده‌است.

مستند «همایون» به زندگی همایون صنعتی، موسس انتشارات فرانکلین می‌پردازد. موسسه انتشارات فرانکلین یکی از موسسات انتشار کتاب است که شعبه‌ای از آن در سال ۱۹۵۳ در تهران آغاز به کار کرد و بر فضای نشر و کتاب در ایران تاثیر زیادی گذاشت. همایون صنعتی در دهه‌های ۱۳۳۰ و ۱۳۴۰ با تأسیس انتشارات فرانکلین، چاپخانه افست و کارخانه کاغذ پارس، چرخه نشر راه انداخت و ویراستاری را به امری مهم و لازم در صنعت نشر تبدیل کرد. قبل و بعد از انقلاب مدیریت ده‌ها کار ریز و درشت دیگر را کرد. این فیلم به گفته کارگردان بیش از آنکه کارهای او را دنبال کند، چگونه همایون بودن را پی می‌گیرد.

کلانتری در یادداشتی در مورد فیلم نوشته است:«فیلم همایون برایم تجربه‌ای بود در خلق یک درام زندگی از یک شخصیت در کار موازی معرفی یک شخصیت و در ضمن مواجهه با او و در رسیدن به یک ترکیب لازم و نیز فعال کردن افرادی که جلوی دوربین می‌نشینند، برای خلق آن درامی که گفتم.»

پیروز کلانتری، متولد سال ۱۳۳۲ در تهران و فارغ‌التحصیل رشته کارگردانی مدرسه عالی تلویزیون و سینما در سال ۱۳۵۳ است. او چندین نمایشگاه عکاسی در دهه ۱۳۵۰ برگزار کرده و نقدهایی در ماهنامه «فیلم» از سال ۱۳۶۵ تاکنون نوشته و تحقیق و نگارش درباره سینمای مستند در نشریات گوناگون را از همان سال تاکنون انجام داده است. او دستیاری فیلم‌های بلند سینمایی از سال ۱۳۶۵ تا سال ۱۳۷۰، کارگردانی فیلم‌های مستند از سال ۱۳۶۹، تدوین فیلم‌های مستند از سال ۱۳۷۳،کارگردانی مجموعه ۱۳ قسمتی «سینمای مستند ایران، یک گزارش» در شبکه یک سیما در سال ۱۳۷۵ را در کارنامه‌اش دارد.

همایون همایون

گزیده‌ای از فیلم‌های مستند کلانتری عبارتند از:«پناهنده» (۱۳۶۹)، «حکایت باقی» (۱۳۷۲)، «این فیلم‌ها رو به کی نشون میدین؟» (مشترک با رخشان بنی‌اعتماد و منوچهر مشیری ۱۳۷۳)، «راویان کوچک روستای غریب» (۱۳۷۴)، «تنها در تهران» (۱۳۷۷)، «زندگی همین است» ( ۱۳۸۰)، «پرسه» (۱۳۸۱)، «غرقاب» (۱۳۸۳)، «تهران، چند درجه ریشتر؟» (۱۳۸۵)، «در خیابان‌های ناتمام» (۱۳۸۷)، «سالینجرخوانی در پارک شهر» (۱۳۹۰)، «کهریزک، چهار نگاه» (مشترک با رخشان بنی‌اعتماد، بهمن کیارستمی و محسن امیریوسفی ۱۳۹۰)، «پیرها اگر نباشند» (۱۳۹۰)، «از تهران» (مشترک با شمیم مستقیمی، مینا کشاورز و امید بلاغتی ۱۳۹۱)، «واریته بلوچی» (۱۳۹۵) و «همایون» (۱۳۹۷).

همایون/کارگردان-تهیه‌کننده :پیروز کلانتری – مجری طرح:امید بلاغتی – تصویربردار:رضا عبیات – تدوین:همیلا مؤید – صدابردار:امین جعفری، علی علوی – طراح صدا:حسن مهدوی – گوینده گفتار:سیامک صفری – اصلاح رنگ و نور:سیندخت رحیمیان و حمیدرضا فطوره‌چیان – محصول لیام فیلم – سرمایه‌گذار:محمود باقری