هنروتجربه:بهتاش صناعی‌ها کارگردان آثاری چون فیلم بلند داستانی «احتمال‌ باران اسیدی» و مستند «دیپلماسی شکست ناپذیر آقای نادری»، این روزها مشغول داوری سی‌وپنجمین دوره جشنواره فیلم کوتاه تهران است. روزنامه همشهری به همین بهانه با او درباره جشنواره و کیفیت آثار گفت‌وگو کرده‌است.

صناعی‌ها در ابتدای این گفت‌وگو درباره تغییرات فیلم کوتاه در سال‌های اخیر می‌گوید:«همان‌طور که فیلم‌های ما در سینمای بلند طی سال‌های اخیر پیشرفت بسیاری کرده‌اند، در عرصه فیلم کوتاه هم تغییرات، بسیار چشمگیر بوده است. این تغییرات در جذاب‌تر شدن بافت بصری فیلم‌ها، صدا و حتی جلوه‌های ویژه کامپیوتری و تدوین کاملا مشهود است.»و در ادامه با اشاره به این‌که فیلم‌های کوتاه در عرصه محتوا یک مقدار دچار محدودیت‌های مضمونی و ژانری شده‌اند،توضیح می‌دهد:«در واقع فیلم‌های خوب ما تنوع ژانر ندارند. البته این بدان معنا نیست که در ژانرهای مختلف، فیلمی ساخته نمی‌شود و این در عرصه فیلم کوتاه مایه تأسف است چون فیلم کوتاه عرصه شیطنت‌های مضمونی و فرمی و البته تجربه‌گرایی است.»

صناعی‌ها حدود ۷۰ تا ۸۰درصد تولیدات فیلم کوتاه در ایران را در حیطه سینمای اجتماعی می‌داند و تاکید می‌کند:« البته سینمای اجتماعی یک گونه سینمایی است و نه ژانر. ملودرام‌های اخلاقی و اجتماعی که شامل روابط و اخلاقیات است غالب فیلم کوتاه را شکل می‌دهد.»

او سپس درباره دلایل گرایش به این گونه عنوان می‌کند:«دلیل اول تمرین ژانر یا گونه‌ای است که احتمالا این فیلم‌سازان می‌خواهند در آینده در همان گونه فیلم بلند بسازند و این‌گونه سابقه قابل‌قبولی هم برای خود دست‌وپا می‌کند. دلیل دوم هم توجه جشنواره‌ها به فیلم‌های اجتماعی سینمای ایران است که هم جشنواره‌های خارجی را شامل می‌شود و هم جشنواره‌های داخلی را. این موضوع البته بد نیست اما این از دست دادن ژانرها به گمان من یک زنگ خطر برای آینده سینما خواهد‌ بود.»

صناعی‌ها در پایان پیرامون عملکرد جشنواره فیلم کوتاه نیز می‌گوید:«جایگاه فیلم کوتاه در سینمای ایران ارتقا یافته و موفقیت‌های فیلم‌های کوتاه در جشنواره‌های دنیا آبرویی برای کلیت سینمای ایران به همراه آورده است. البته ضعف‌ها همواره گریبان فعالیت‌های فرهنگی را می‌گیرند و به‌عنوان نمونه نبود کاخ اختصاصی جشنواره برای جشنواره‌های سینمایی کشور ازجمله آن است.»