هنروتجربه: مراسم آئین دیدار فیلم مستند «درجستجوی فریده» به کارگردانی آزاده موسوی و کوروش عطائی روز ‍‌شنبه ۲۶ آبان در پردیس چارسو برگزار می‌شود.این فیلم در یازدهمین جشنواره بین‌المللی مستند ایران سینما حقیقت تندیس هنروتجربه را دریافت کرد.

«در جستجوی فریده» درباره زنی به نام فریده است که ۴۰ سال پیش در حرم امام رضا(ع) رها می‌شود و بعد از انتقال به شیرخوارگاه توسط زوجی هلندی به فرزندی گرفته و به هلند برده می‌شود. فریده که در طول این ۴۰ سال به‌خاطر ترس از سفر به ایران و عدم تمایل خانواده‌اش به وطن بازنگشته، چند سالی است از راه دور جست‌وجویی را برای پیدا کردن خانواده واقعی‌اش شروع کرده و حالا برای اولین بار به ایران سفر می‌کند تا زادگاهش را ببیند و با سه خانواده که مدعی‌اند خانواده واقعی او هستند، ملاقات کند و آزمایش بدهد. ایده این فیلم به گفته کارگردان‌هایش از گزارشی که سال۱۳۹۲ در روزنامه همشهری منتشر شده بود،شکل گرفت؛ قصه دختری که سال‌ها پیش از ایران به فرزندی گرفته شده بود و حالا دنبال پدر و مادر واقعی‌اش می‌گشت.

بخش‌های از این مستند در هلند فیلم‌برداری شده و نکته جالب در مورد آن جدای از انتخاب سوژه، اعتمادی است که بین کارگردان‌ها و شخصیت اصلی رقم خورده و در فیلم مشهود است. نکته دیگر چگونگی تامین بخشی از هزینه‌های این فیلم است. کارگردان‌های این مستند از طریق سرمایه‌گذاری مردمی (کراود‌فاندینگ) قسمتی از بودجه را تأمین کردند. آن‌ها در دو سایت «حامی‌جو» در ایران و «سینه‌کراود» در هلند پروژه  را تعریف کردند و  توانستند کمک مالی ٣٠٠ نفر  را جذب کنند.

در جستجوی فریده در جستجوی فریده.آزاده موسوی.کورش عطایی.تندیس هنروتجربه

کارگردان‌های «در جست‌وجوی فریده» در یادداشت اختصاصی این مستند را قصه سفری اودیسه‌وار توصیف کرده‌اند:«آن‌که به سفر می‌رود، همان کسی نخواهد بود که از سفر بازمی‌گردد. «در جستجوی فریده» قصه‌ چنین سفری است. سفری ادیسه‌وار برای پیدا کردن هویتی که سال‌ها گنگ و مجهول مانده است. و حالا فریده در آستانه‌ چهل سالگی، قصد دارد برای پی بردن به آن به سرزمینی سفر کند که برایش سرزمین مادری است، اما نه در آن زیسته است، و نه آن‌گونه که باید می‌شناسدش و به دنبال پدرومادری بگردد که روزگاری، جایی، به دلیلی رهایش کرده‌‌اند. او بحران هویتی را به دوش می‌کشد که امروزه بسیاری از مردم جهان از آن در رنجند. کودکانی که حق داشته‌اند شبیه به دیگران خانواده و آغوش گرم مادر و پدر را داشته باشند اما بر اثر عواملی چون جنگ، فقر، اعتیاد، فحشا و یا ناخواسته بودن از آن محروم شده‌اند و سوال اصلی آنان این است: من چرا رها شده‌ام؟»

مستند در «جست‌وجوی فریده» تاکنون در جشنواره‌های معتبری هم‌چون جشن سینمای ایران،جشن مستقل سینمای مستند، جشنواره بین‌المللی سینما حقیقت، جشنواره جهانی فجر و …به نمایش درآمده و توانسته جوایز متعددی از جمله تندیس بهترین فیلم هنروتجربه، بهترین تدوین، بهترین موسیقی و جایزه ویژه دبیر جشنواره بین‌المللی سینما حقیقت ،جایزه بهترین فیلم مستند از بیستمین جشن سینمای ایران، دیپلم افتخار بهترین کارگردانی از جشن مستقل سینمای مستند، بهترین مستند آکادمی سینما سینما و…را از آن خود کند.

آزاده موسوی و کوروش عطائی کارگردانی مستند «از ایران یک جدایی» را هم در کارنامه دارند که مراحل ساخت فیلم برنده اسکار «جدایی نادر از سیمین» ساخته اصغر فرهادی، بازتاب آن در رسانه‌ها، مخاطبان فیلم و… را به تصویر می‌کشید. این مستند سال ۹۳ در گروه هنروتجربه اکران شد.

مراسم آیین دیدار مستند«درجستجوی فریده» با حضور عوامل فیلم و اهالی رسانه شنبه ۲۶ آبان ساعت ۱۹ برگزار می‌شود. در این مراسم  ابتدا پوستر این فیلم امضا شده و پس از برپایی آیین افتتاحیه، فیلم «درجستجوی فریده» به نمایش درمی‌آید.

«در جستجوی فریده»/ کارگردان و تهیه‌کننده: آزاده موسوی، کوروش عطائی- ‌مدیر فیلم‌برداری: محمد حدادی- ‌صدابردار: حسن شبانکاره -‌تدوین: حمید نجفی‌راد- ‌صداگذار: انسیه ملکی- ‌موسیقی: افشین عزیزی- ‌تصحیح رنگ و نور: بیلی ویچگل- ‌ مدیر تولید و عکاس: شاهین دانشفر- دستیار کارگردان: صدف صادقیانپور ‌