هنر و تجربه- مریم شاه‌پوری: یکی از بزرگ‌ترین سؤال‌هایی که هر کسی در زمان بازنشستگی با آن مواجه می‌شود این است که «بعدش چی؟» خب، بازنشستگی دست‌کم برای فیلم‌ساز تحسین‌شده ژاپنی هایائو میازاکی، معنایی جز ملال نداشته که بازگشت او به فیلم‌سازی را موجب شده است.

به این بهانه و بر همین اساس، مستند جدیدی با عنوان «مرد بی‌پایان: هایائو میازاکی» / Never-Ending Man: Hayao Miyazaki درباره کارگردان تأثیرگذار آثار تحسین‌شده‌ای چون «شهر اشباح» و «قلعه متحرک هاول» ساخته شده است. میازاکی ۷۷ساله می‌گوید که وقتی خبر بازنشستگی‌اش را اعلام کرد واقعاً چنین قصدی داشت اما پس از بی‌قراری در خانه، تصمیم گرفت دوباره سراغ عشق دیرینه‌اش برود اما با یک چرخش داستانی/ توئیست تازه! او به قصد تجربه دنیای جلوه‌های رایانه‌ای در جهان انیمیشن بازگشته است، تکنیکی که پیش از این هرگز در آثارش استفاده نکرده بود.

«مرد بی‌پایان: هایائو میازاکی» به کارگردانی کاکو آراکاوا نگاهی بی‌مانند دارد به پشت صحنه فعالیت‌های این فیلم‌ساز بزرگ در خلق اثرش، از زمانی که اعلام بازنشستگی کرد تا بازگشت و کار روی پروژه جدیدش. به هر حال، به‌تازگی پیش‌پرده‌ای از این مستند در فضای مجازی منتشر شده است و قرارست نمایش‌های ویژه فیلم در روزهای ۱۳ دسامبر (۲۲ آذر) و ۱۸ دسامبر (۲۷ آذر) اتفاق بیفتد و بعد از آن سرانجام بعد از دو سال در دسترس علاقه‌مندان قرار بگیرد.

  • پلی‌لیست