هنر و تجربه- رضا حسینی: فلوریان هِنکِل فون دونِرسمارک (که البته این نام کاملش نیست و اگر بعد از فلوریان «ماریا گئورگ کریستیان گراف» اضافه کنید به نام اصلی او می‌رسید!) در سال ۲۰۰۶ با فیلم فوق‌العاده «زندگی دیگران» (که همان سال و پیش از دریافت جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی‌زبان در جشنواره بین‌المللی فجر هم روی پرده رفت) خودی نشان داد و همه را به ظهور فیلم‌سازی جدید از سینمای آلمان امیدوار کرد.

اما شرایط طبق انتظار پیش نرفت و چهار سال بعد، زمانی که او در هالیوود «گردشگر» را با بازی‌های جانی دپ و آنجلینا جولی ساخت، یکی از بزرگ‌ترین شکست‌های سال را رقم زد! اما حالا بعد از هشت سال، او با سومین فیلم بلندش به جشنواره ونیز رفت و یک بار دیگر علاوه بر تحسین عمومی، جشنواره را با جایزه Leoncino d’Oro Agiscuola ترک کرد؛ به‌علاوه، «هرگز روی برنگردان» نماینده رسمی سینمای آلمان در رقابت بهترین فیلم خارجی‌زبان اسکار هم هست. اما جالب این‌جاست که امسال جولیان اشنابل هم با «بر دروازه ابدیت» پس از هشت سال بازگشت موفقی را تجربه کرد؛ فیلم‌سازی که با «لباس غواصی و پروانه» (۲۰۰۷) جایزه بهترین کارگردانی جشنواره کن و خیلی از جوایز دیگر را به دست آورد اما در ادامه کارش، سرنوشتی مشابه فون دونرسمارک را تجربه کرد.

به هر حال، «هرگز روی برنگردان» که درباره یک ترومای بین‌المللی و جنگ جهانی دوم از دریچه آثار و زندگی یک هنرمند است، از ۳۰ نوامبر (۹ آذر) به صورت محدود در سینماهای نیویورک و لس‌آنجلس روی پرده می‌رود.

  • پلی‌لیست