هنروتجربه- مریم شاه‌پوری: موفقیت فیلم علمی‌خیالی ۱۵۰ میلیون دلاری «آلیتا: فرشته نبرد» به‌نوعی بر دوش متخصصان جلوه‌های ویژه‌ای است که در پشت صحنه روی این پروژه سینمایی کار کرده‌اند؛ چون شخصیت اصلی کاملاً با جلوه‌های ویژه رایانه‌ای خلق شده، آن هم در دنیایی که بخش اعظمی از آن به همین شیوه شکل گرفته است.

اگر فعلاً معیار قضاوت پیش‌پرده‌ای باشد که از این فیلم در فضای مجازی منتشر شده است، باید گفت که مسئولان مربوطه کارشان را به بهترین شکل انجام داده‌اند؛ و در صحنه‌های مواجهه این شخصیت مجازی با بازیگران واقعی نتیجه قابل قبولی به دست آمده است. این فیلم علمی‌خیالی باشکوه و پرهزینه را رابرت رودریگز کارگردانی کرده است و جیمز کامرون و جان لندو تهیه‌کنندگان آن هستند. البته کامرون نقش چشمگیری در تولید فیلم داشته و مثلاً فیلم‌نامه را هم با مشارکت لائتا کالوگریدیس نوشته است که فیلم‌نامه‌های «اسکندر» (۲۰۰۴)، «جزیره شاتر» (۲۰۱۰) و… را در کارنامه دارد.

جیمز کامرون درباره پیرنگ فیلم گفته است: «قصد داشتم از مانگای اریژینال یوکیتو کیشیرو اقتباس کنم، با تمرکز ویژه روی چهار کتاب اول؛ و ورزش ساختگی «موتوربال» را از جلدهای سوم و چهارم وارد کنم.» به هر حال، این فیلم که رزا سَلِزار نقش آلیتا را بازی کرده است و کریستف والتس، جنیفر کانلی، ماهرشالا علی و میشل رودریگز برخی از دیگران بازیگرانش هستند، از چهاردهم فوریه ۲۰۱۹ (۲۵ بهمن) روی پرده سینماها خواهد رفت.

  • پلی‌لیست