هنر و تجربه- رضا حسینی: رمان نمادین مری شلی با عنوان «فرانکنستاین»، در تاریخ سینما بارها منبع اقتباس آثار فیلم‌سازان مختلف قرار گرفته است. اما فیلم سال ۱۹۳۱ جیمز وِیل نخستین اقتباس از این رمان نیست و کمپانی «ادیسن مَنیوفَکچِرینگ» در سال ۱۹۱۰ فیلمی را بر اساس آن تهیه کرده که در خود اثر، با عبارت «اقتباس آزادی» از داستان توصیف شده است.

جالب این‌که فیلم کوتاه سیزده دقیقه‌ای «فرانکنستاین» که توسط کتابخانه کنگره (کتابخانه ملی ایالات متحده در شهر واشینگتن) به‌تازگی ترمیم شده، توسط این نهاد نه اثری «مکاشفه‌آمیز» یا «بسیار نادر» بلکه چنین توصیف شده است: «این فیلم نمونه‌ای است از حکایت این‌که چگونگی احیای یک نگاتیو و اضافه شدنش به مجموعه ما، جالب توجه‌تر از خود فیلم است.» طبق روایت وِندی مالونی، کتابخانه در سال ۲۰۱۴ مجموعه‌ای را خریداری می‌کند که در آن‌ها این نسخه از «فرانکنستاین» دیده شد؛ نسخه‌ای که از قرار معلوم، آلوئیس اف. دِتلاف در دهه ۱۹۵۰ حقوقش را به دست آورد و دیدار و تلاشش در ۱۹۸۶ با رابرت وایز (رییس وقت آکادمی علوم و هنرهای سینمایی) برای ترمیم و نگهداری فیلم در آرشیو ناموفق بود.

مالونی درباره فرایند ترمیم می‌نویسد: «…در لابراتوار ابتدا یک اسکن ۲K گرفتیم و بعد درگیر نگهداری فوتوکمیکال شدیم. از همان اسکن ۲K روی یک نسخه ترمیم‌شده دیجیتال کار کردیم… عوامل اصلی و اولین نوشتار، مفقود شده بودند اما خوش‌بختانه سایت تاریخی ادیسن در شهر ایست اورنج نیوجرسی یک کپی داشت که از آن استفاده کردیم؛ و از دانلد سوسین که آهنگ‌ساز تحسین‌شده و معتبر و محترم آثار صامت است خواستیم تا موسیقی متنی را برای آن تدارک ببیند.»

این نسخه از «فرانکنستاین» در کانال یوتیوب کتابخانه کنگره در دسترس علاقه‌مندان است.

  • ایندی‌وایر