هنروتجربه: چهل و هشتمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم رشد این روزها در حال برگزاری است.فیلم کوتاه «بچه‌خور» به کارگردانی محمدکارت در این جشنواره حضور دارد. فیلمی که تاکنون حضور موفقی در جشنواره‌های مختلف داشته و به تازگی جایزه بهترین فیلم از نگاه تماشاگران جشنواره فیلم کوتاه را دریافت کرده‌است.صبا به بهانه نمایش این فیلم در جشنواره رشد با این کارگردان گفت‌وگویی کرده‌است.
محمد کارت درباره این جشنواره و اهمیت آن توضیح داد: «با توجه به قدیمی بودن جشنواره فیلم رشد این جشنواره رسالت بیشتری نسبت به جشنواره‌های موضوعی دیگر دارد. اگر بخواهیم از تاثیرگذاری سینما برای آموزش کودکان استفاده کنیم، دوران تحصیل در مدرسه جزو بهترین زمان‌ها برای آموزش از طریق سینما است.جشنواره فیلم رشد می‌تواند حلقه اتصال آموزش و پرورش و سینما باشد و از این فرصت و تاثیرگذاری فیلم و سینما برای آموزش دانش آموزان استفاده کند. امیدوارم که وزارت آموزش و پرورش از سینما برای آموزش بنیادی و تغییر نظام آموزشی بهره بهتری ببرد.»
این کارگردان که فیلم «آوانتاژ» او در گروه هنروتجربه اکران شد، درباره راهی که تا به امروز در فیلم‌سازی پیموده است و توصیه خودش به فیلم‌سازان کودک و نوجوان گفت: «دانش آموزان علاقه‌مند به فیلم‌سازی نباید از ساختن فیلم ترسی داشته باشند. امروز ابزار فیلم‌سازی نسبت به گذشته بیشتر شده و فیلم‌سازان کودک و نوجوان از لحاظ  ابزار امکانات بیشتری دارند. امروزه علاقه‌مندان به فیلم‌سازی با یک گوشی موبایل هم می‌توانند فیلم بسازند. تمامی فیلم‌سازان بنامی که در کشور حضور دارند از تجربه‌های کوچک و فیلم‌های کوتاه شروع کردند. فیلم‌سازی تمرین می‌خواهد، ساخت فیلم باعث کسب تجربه برای فیلم‌سازان نوجوان می‌شود و ماهیچه ذهن فیلم‌ساز با فیلم‌هایی که می‌سازد پرورش پیدا می‌کند. هر کس علاقه‌مند به فیلم‌سازی است باید فیلم بسازد و اگر استعدادی دارد از ورود در این مسیر هراسی نداشته باشد.»
برچسب‌ها: