هنر و تجربه- رضا حسینی: آلفونسو کوارون فیلم‌سازی است که به خاطر تصاویر و جلوه‌های بصری زیبای فیلم‌هایش هم شناخته می‌شود؛ موضوعی که بی‌تردید بخشی از آن مدیون مدیر فیلم‌برداری همیشگی‌اش امانوئل لوبزکی است.

اما همان طور که سینمادوستان می‌دانند این مدیر فیلم‌برداری برنده جایزه اسکار که از اواسط دهه ۱۹۹۰ همکار کوارون بوده است، در جدیدترین فیلم تحسین‌شده او یعنی «روما» با او همکاری نکرد؛ فیلمی که احتمالاً تا امروز از نظر بصری جاه‌طلبانه‌ترین اثر کوارون به حساب می‌آید. در هر صورت، حالا کوارون در گفت‌وگوی تازه‌ای دلیل این موضوع را بیان کرده است.

توصیف سبک بصری «روما» کار واقعاً دشواری است. این فیلم که یک داستان شبه‌خودزندگی‌نامه‌ای دارد در مکزیکو سیتی ۱۹۷۱ روی می‌دهد و کاملاً به صورت سیاه‌وسفید. «روما» برداشت‌های بلند، نماهای دور و جزییات فراوان و ویژه خودش را دارد. به عبارت دیگر، ضیافتی بصری است که باید چند بار به تماشای آن نشست تا بتوان به‌درستی قدرش را دانست و از آن تجلیل کرد.

کوارون درباره غیبت لوبزکی و این‌که چرا در نهایت تصمیم گرفت، خودش فیلم‌برداری را برعهده بگیرد، چنین توضیح می‌دهد: «چیوو (لوبزکی) مقدمات فیلم را آماده کرد و منم می‌خواستم او مدیر فیلم‌برداری باشد و بر اساس افکار او بودجه فیلم را تأمین کردم. چیوو همیشه همان نگرانی‌ها و شکایت‌های همیشگی را دارد (می‌خندد). بزرگ‌ترین مشکل از دوران نوجوانی که فیلم‌سازی را با هم شروع کردیم، زمان بوده است. زمان کافی برای انجام کارهای مورد نظر… خلاصه این‌که او همیشه درخواست زمان بیش‌تری می‌کند.»

کوارون در ادامه می‌گوید: «به همین خاطر همه چیز را بر اساس خواسته‌های چیوو طراحی کرده بودم. این‌جا بود که کار شروع شد و او گفت ما به زمان بیش‌تری برای آماده‌سازی و پیش‌تولید نیاز داریم. ما لوکیشن‌یابی را شروع کردیم و من گفتم زمان بیش‌تری برای فیلم‌برداری لازم داریم. داشتیم همه چیز را بسط می‌دادیم که چیوو گفت: من دیگر نمی‌توانم در این فیلم کار کنم. من تعهدات دیگری دارم. این اتفاق درست دو هفته و نیم مانده به شروع فیلم‌برداری افتاد.»

آلفونسو کوارون در پشت صحنه «روما»

این طور شد که متأسفانه و بر حسب اتفاق، لوبزکی برای فیلم‌برداری «روما» در دسترس نبود؛ و با این‌که می‌دانیم اگر لوبزکی پشت دوربین قرار می‌گرفت ممکن بود چه کارهای فوق‌العاده‌ای در ترسیم این جهان داستانی انجام بدهد اما حضور کوارون در پشت دوربین هم مزایای خاص خودش را برای این داستان شخصی فوق‌العاده داشته است.

اما ظاهراً این چالش جدید برای کوارون دشواری خاصی را هم در پی نداشته است: «من در مدرسه سینمایی کار به عنوان مدیر فیلم‌برداری را شروع کردم و سپس وقتی به تلویزیون رفتم خیلی فیلم‌برداری کردم، حتی در برنامه‌های خودم. اما هرگز یک فیلم بلند را فیلم‌برداری نکرده بودم. اما بعد از سه روز اول به‌اصطلاح روی غلتک افتادم و همه چیز برایم آسان شد. تنها مشکل این بود که گروه‌مان دوتا آلفونسو داشت و هر دو آقای هاید بودند!»

«روما» از امروز ۲۱ نوامبر (۳۰ آبان) به صورت محدود در سینماها روی پرده می‌رود و از ۱۴ دسامبر (۲۳ آذر) در نتفلیکس عرضه می‌شود.

  • پلی‌لیست