هنروتجربه:مستند «رزم آرا، یک دوسیه مسکوت» نشان انجمن کارگردانان سینمای مستند جشنواره فیلم رشد را دریافت کرد.فیلم کوتاه «مارلون» به کارگردانی درناز حاجیها هم جایزه سوم داوران انجمن فیلم کوتاه را از آن خود کرد.

در آیین اختتامیه بخش جنبی چهل و هشتمین جشنواره بین المللی فیلم‌های علمی، آموزشی و تربیتی رشد،هفت نهاد از جمله انجمن فیلم کوتاه ایران و انجمن صنفی کارگردانان سینمای مستند برگزیدگان خود را اعلام کردند.

در ابتدای این مراسم  وحید نیکخواه آزاد دبیر این دوره از جشنواره رشد،بخش جنبی این رویداد هنری را در جشنواره‌های داخلی بی‌سابقه دانست و تاکید کرد:« اتفاقی که در این دوره از جشنواره افتاد، این بود که ما غیر از فیلم‌هایی که ثبت نام کرده بودند دنبال آثاری که امسال درباره و مرتبط با کودکان بود رفتیم و خواستیم که در جشنواره شرکت کنند. افتخار می‌کنم که خودم دنبال فیلم‌هایی مثل «بچه خور»، «درساژ»، «اتاق تاریک» و برخی فیلم‌های کوتاه و بلند دیگر رفتم و معتقدم جشنواره‌ها باید در طول سال فیلم‌ها را رصد کند و منتظر نمانند تا فیلم‌های در سایت ثبت نام کنند.»

دبیر چهل و هشتمین جشنواره بین المللی فیلم رشد گفت: «اتفاق دیگر جشنواره این‌که ما به دور از زرق و برق سعی کردیم بخش‌های مختلف جشنواره را بی ریا و ساده برگزار کنیم اتفاقی که در جشنواره‌های خارجی هم می‌افتد. آن‌ها تلاش می‌کنند مراسمی ساده داشته باشند اما در عوض از هنرمندان خود برای ساخت و تولید حمایت می‌کنند. ما هم سعی کردیم به جای خرج کردن پول‌های گزاف برای دکور و چیزهای حاشیه‌ای دیگر این هزینه‌ها را برای اهدای جوایز به فیلم ساز‌ها اختصاص دهیم.»

درنازحاجیها.جشنواره رشد

در بخش دیگر مراسم جوایز آثار بخش جنبی اهدا شد. انجمن کارگردان سینمای مستند جایزه نقدی و لوح افتخار را به فیلم‌های «رزم آرا، یک دوسیه مسکوت» به کارگردانی احسان عمادی،«جاده‌های برفی» به کارگردانی هایده مرادی اهدا کرد. نشان و دیپلم افتخار نیز به فیلم مستند «فصل بادهای گرم» به کارگردانی حسین ریگی رسید.

داوران انجمن فیلم کوتاه ایران نیز به ترتیب جایزه فیلم اول به «جمعه گل» ساخته محمدرضا حاجی‌غلامی یزدی؛فیلم دوم به «تپه‌های پوشیده از برف»ساخته مهدی مهرنیا؛ فیلم سوم به «مارلون» ساخته درناز حاجی‌ها تعلق گرفت.

مستند «رزم آرا، یک دوسیه مسکوت» که این روزها در سینماهای گروه هنروتجربه در حال اکران است،ضمن بازخوانی یک پرونده‌ جنایی، به داستان زندگی سیاسی و قتل مرموز سپهبد حاجی‌علی رزم‌آرا می‌پردازد.

فیلم کوتاه «مارلون» ساخته درناز حاجیها هم از مجموعه فیلم های کوتاه تابستانه است که در حال اکران در هنروتجربه هستند.این فیلم در جشنواره های داخلی و بین المللی حضور موفقی داشته و داستان آن درباره زندگی و مشکلات کودکان مهاجر است.