هنر و تجربه: کمپانی دیزنی به‌تازگی نخستین پیش‌پرده بازسازی زنده/ رایانه‌ای «شیر شاه» (جان فاورو) را عرضه کرده است؛ پروژه بسیار کنجکاوی‌برانگیزی که در ادامه تلاش‌های سالیان اخیر دیزنی در تولید نسخه‌های زنده از انیمیشن‌های موفقش قرار می‌گیرد.

«شیر شاه» که در سال ۱۹۹۴ اکران شد، برداشت آزادی است از «هملتِ» ویلیام شکسپیر. داستان درباره بچه شیری است به نام سیمبا (جاناتان تیلر تامس/ متیو برادریک) که خودش را برای ادامه راه پدرش موفاسا (جیمز ارل جونز) آماده می‌کند که پادشاه سرزمین‌های پراید است. اما پس از این‌که عموی شریر سیمبا به نام اِسکار (جرمی آیرونز) موفاسا را می‌کشد، سیمبا را قانع می‌کند که پا به فرار بگذارد و…

«شیر شاه» در اصل با ترانه‌های اریژینالش به یاد آورده می‌شود که آهنگ‌سازانی چون التِن جان و تیم رایس ترانه‌سرا نوشتند و همین طور با موسیقی متنی از هانس زیمر. اما فاورو پیش از این در سال ۲۰۱۶ با بازسازی «کتاب جنگل» از دیزنی موفقیت چشمگیری را تجربه کرد که در نهایت در گیشه هم به فروشی ۹۶۶ میلیون دلاری انجامید؛ و پنجمین فیلم پرفروش سال لقب گرفت.

دیزنی برای ماه مارس ۲۰۱۹ (همین اسفند و فروردین) بازسازی زنده «دامبو» را به کارگردانی تیم برتن آماده نمایش عمومی می‌کند و «شیر شاه» هم طبق برنامه از ۱۹ ژوییه (۲۸ تیر ۱۳۹۸) روی پرده سینماها خواهد رفت.

  • ایندی‌وایر