هنر و تجربه- رضا حسینی: اثر حماسی و استیلیزه ژانگ ییمو با عنوان «سایه» همین هفته پیش بود که چهار جایزه قابل اعتنای اسب طلایی را در شهر تایپه برنده شد و بیش از هر فیلم دیگری در جشنواره اسب طلایی موفق بود، اما حالا پرونده حقوقی‌ای دامن‌گیرش شده است.

از قرار معلوم، موسیقی فیلم که به عنوان بهترین موسیقی متن، نامزدی جایزه اسب طلایی را هم برای لاودبوی آهنگ‌ساز به ارمغان آورده بود، موضوع این پرونده حقوقی است و آهنگ‌ساز دیگری، تهیه‌کننده فیلم را به دزدی اثرش متهم کرده است. دانگ یینگدا که استاد موسیقی فیلم در هنرستان مرکزی چین است، در بیانیه‌ای طولانی در ویبو (توییتر چینی) نوشته است که ژانگ در فوریه سال میلادی گذشته او را مأمور تصنیف موسیقی فیلم کرد. او هم با همکاری گروهی از بهترین‌ها و با توجه به زمان وقوع داستان موسیقی متن را آماده کرد.

اما بعد از هشت ماه تلاش، به گروه آهنگ‌سازی گفته شد که از اثرشان در نسخه نهایی استفاده نمی‌شود و اسمی از آن‌ها در عنوان‌بندی برده نخواهد شد. اما دانگ و اعضای گروهش غافلگیر شدند که در نسخه پایانی فیلم، موسیقی بسیار آشنایی به گوش می‌رسد که نتیجه استفاده از بخش‌هایی از موسیقی متن اریژینال آن‌هاست که در ویدیوهای تبلیغاتی از آن‌ها استفاده شده بود.

به هر حال، دانگ که درخواست افزودن نامش به عنوان‌بندی و توقع غرامت دارد، می‌گوید: «شوکه شدیم که دیدیم در سراسر فیلم ملودی‌ها، هارمونی‌ها، سبک موسیقیایی، استفاده از سازها و… همه چیز بسیار شبیه یا حتی همان موسیقی ماست! آن‌ها فقط موسیقی‌دان‌های دیگری را به کار گرفته‌اند تا موسیقی را بنوازند و در نهایتِ تظاهر آن را اریژینال خوانده‌اند! این واقعاً یک شوخی بزرگ است!»

  • ورایتی