هنروتجربه: چهل و هشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم رشد عصر روز جمعه دوم آذرماه با معرفی برگزیدگان بخش‌های مختلف به کار خود پایان داد.انیمیشن «روباه» ساخته صادق جوادی که در جشنواره فیلم کوتاه، برنده تندیس هنروتجربه شد، در این جشنواره نیز جایزه زرین بخش پویانمایی را دریافت کرد.

به گزارش روابط عمومی چهل و هشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم «رشد»، در مراسم اختتامیه این رویداد، برگزیدگان چهار بخش اصلی داستانی بلند، مستند علمی و آموزشی، داستانی کوتاه، پویانمایی و همچنین فرهنگیان فیلم‌ساز، بخش دانش‌آموزی و بخش جنبی و حمایتی انجمن سینمای جوانان ایران که جوایز خود را به دانش‌آموزان فیلم‌ساز داد، معرفی شدند و جوایز خود را دریافت کردند.

وحید نیکخواه آزاد دبیر چهل و هشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم رشد در این مراسم، برگزاری این جشنواره را نتیجه تلاش مسئولان وزارت آموزش و پرورش دانست و گفت: «سعی کردیم در طول این جشنواره کارهای جدیدی انجام بدهیم که بخشی از آنها میسر شد و بخشی به سال آینده محول شد.»

در ادامه مراسم اختتامیه که به اعطای جوایز اختصاص پیدا کرده بود، دو داور  بخش مستند، الیف ارگزن و اشتفان ملاشوویچ جوایز خود را به فیلم‌های این بخش اهدا کردند.

در بخش مستند علمی و آموزشی، تندیس زرین به فیلم «جاده‌های برفی» ساخته هایده مرادی، تندیس سیمین به «دوستان سیار» ساخته امین قدمی و دو دیپلم افتخار به فیلم‌های «جوجه‌ها برای کیمارو» ساخته آنه ون کمپنهاوت و اریس خاجیرا از کشور هلند و «ایراکو» ساخته هاشم کریمی داده شد.

در بخش مستند هم فیلم «لوتوس» ساخته محمدرضا وطن دوست، تندیس زرین جشنواره و مستند «فصل بادهای گرم» ساخته حسین ریگی تندیس سیمین را دریافت کردند.

جایزه ویژه هیات داوران جشنواره در این بخش به مستند «بدون ما هرگز» ساخته زیگرید کالوسمن از آلمان و دیپلم افتخار به «گوش کنید» ساخته آسترید بوسینک از کشور هلند داده شد.

محمدکارت.جشنواره رشد

در ادامه مراسم اختتامیه هیات داوران بخش پویانمایی، ماتیا میلیچ، مریم کشکولی و مهدی خرمیان برای اهدای جایزه روی صحنه آمدند. در این بخش فیلم «روباه» ساخته صادق جوادی که تندیس زرین جشنواره و فیلم «پرنده و نهنگ» ساخته کارول فریمن از کشور ایرلند به دلیل تصاویر و فضای محسورکننده و تکنیک و مفهوم خیال‌انگیزی که داشت، جایزه تندیس سیمین جشنواره را از آن خود کردند.

همچنین جایزه ویژه هیات داوران این بخش به پویانمایی«یکی بود، یکی نبود» ساخته مهین جواهریان به دلیل نحوه برخورد و توجه به شعر ایرانی و پیام اخلاقی برای کودکان و دو دیپلم افتخار به دو فیلم «می‌خواهم در باغ وحش زندگی کنم» ساخته اوژنیا گولوبوا از کشور روسیه به دلیل زبان بدون تکلف در نشان دادن روابط خانواده و «گرگم و گله می برم» به کارگردانی علیرضا معین به خاطر تکنیک اهدا شد.

جوایز بخش جنبی وزارت امور خارجه نیز توسط بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه، منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما، احمد مسجد جامعی عضو شورای شهر تهران وحید نیکخواه آزاد اهدا شد.در این بخش «بچه‌های رنگین کمان» و «تصویر الیکا»به طور مشترک جایزه این بخش را گرفتند.«هلو سلام» ساخته کیم برند از هلند هم جایزه اول این بخش را از آن خود کرد.

در بخش فیلم داستانی کوتاه که داوران آن فانگ گانگ لیان و فادی ابی سمرا بودند،تندیس زرین به فیلم «بچه خور» ساخته محمد کارت، و تندیس سیمین  به فیلم «گرد ستاره» ساخته آلدو سوتلو لازارو از کشور مکزیک تعلق گرفت.جایزه ویژه هیات داروان این بخش به فیلم «هدیه آلیس» ساخته گابریله مارینو از ایتالیا داده شد.دو دیپلم افتخار بخش داستانی کوتاه هم به دو فیلم «شش خونه» ساخته عباد ادیب پور و «کلمات کارامل» ساخته خوان آنتینو مورنو آمادور از اسپانیا اهدا شد.

در ادامه این مراسم برگزیدگان بخش داستانی بلند معرفی شدند. در این بخش فیلم‌های «پابرهنه» ساخته یان اسوراک از کشور جمهوری چک تندیس زرین، فیلم «بیست و یک روز بعد» ساخته محمدرضا خردمندان تندیس سیمین گرفتند. جایزه ویژه هیات داوران به فیلم «درساژ» ساخته پویا بادکوبه و دو دیپلم افتخار به فیلم‌های «لکنت» ساخته محمدرضا حاجی غلامی یزدی و «ابرقهرمان» ساخته اریک آنگ از کشور مالزی تعلق گرفت.