هنر و تجربه- رضا حسینی: آل پاچینو دوباره به سراغ ویلیام شکسپیر رفته است و حالا یک بار دیگر، بعد از بازی در نقش شای‌لاک در «تاجر ونیزی» (۲۰۰۴)، می‌خواهد در نقش اصلی اقتباس جدیدی از «شاه لیر» ظاهر شود.

مایکل ردفورد که نسخه مورد اشاره از «تاجر ونیزی» را جلوی دوربین برد، و پیش از آن برای Il Postino هم نامزدی جایزه اسکار را در کارنامه دارد، این پروژه جدید را کارگردانی خواهد کرد. او در این باره می‌گوید: «لیر شخصیتی است که همه آن را هدف قرار داده‌اند و آل هم مدت‌هاست که این ایده را در سر دارد. اما بین شای‌لاک (که فقط در پنج صحنه حضور داشت) و لیر تفاوتی وجود دارد؛ این‌که لیر تقریباً در تمامی صحنه‌ها حضور دارد. نقش واقعاً بزرگی است و فکر می‌کنم پاچینو چنین نقشی را دوست دارد چون بازیگر فوق‌العاده‌ای است و می‌داند چه چالش و فرصتی را به دست می‌آورد.»

بری نویدی هم در مقام تهیه‌کننده – که در «تاجر ونیزی» با پاچینو و ردفورد همکاری کرده بود – در خصوص این پروژه می‌گوید: «ما مدت‌هاست که با شور و علاقه بسیار، این پروژه را دنبال می‌کنیم اما پیش از این هرگز تاریخ «شروع به کاری» نداشتیم و به دلایل مختلف این امر محقق نمی‌شد. در هر صورت، حالا مایکل و آل می‌خواهند همان شاعرانگی اریژینال را بر پرده نقره‌ای خلق کنند. اما باید روی جلوه‌های بصری و شمایل فیلم خیلی کار کنیم و باید دید مایکل چه‌طور آن را دست‌یافتنی‌تر خواهد کرد…»

البته دو پروژه بعدی که از آل پاچینو خواهیم دید، آثار سینمایی قابل توجه و بزرگی هستند: اولی «مرد ایرلندی» اثر جدید مارتین اسکورسیزی است و دیگری، «روزی روزگاری در هالیوود» اثر کوئنتین تارانتینو که پاچینو در آن، نقش مدیر برنامه‌های شخصیت لئوناردو دی کاپریو را بازی می‌کند.

  • ایندی‌وایر